Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

19 i 20 marca 2024 r. odbył się Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Climate Summit, międzynarodowe spotkanie ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, miast z Polski i zagranicy, ambasad, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.

 

M_CieszewskiW wydarzeniu wzięła udział znana ekspertka w kwestiach regulacji, Elina Bardram, reprezentująca DG Climate Action Komisji Europejskiej oraz Laszlo Borbely, Radca Stanu, Koordynator Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Rumunii oraz Szef Europejskiej Sieci Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainable Development Network).

W dwudziestu sześciu panelach dyskusyjnych wzięło udział niemal 150 ekspertów z polski i zagranicy. Kongres odbył się dzięki wsparciu Partnerów: Leroy Merlin, AMS, PKO Bank Polski, Łukasiewicz-ITECH, Digital Care, WiseEuropa, Goldbeck Solar, Polenergia, KEZO, Bank Gospodarstwa Krajowego, Veolia, EDP, Saint-Gobain, InPost Green City, Deloitte, Global Wind Consulting, Grupa Danone, SRS i Enel X.

Dwa dni Kongresu wypełnione były panelami dyskusyjnymi, spotkaniami i okrągłymi stołami z udziałem wybitnych zagranicznych i polskich ekspertów. Zagadnienia omawiane podczas wydarzenia Podzielone zostały na cztery fora tematyczne: zielone finanse i ESG, zrównoważone inwestycje publiczne, przyszłość energetyki oraz dekarbonizacja przemysłu.

Największym zainteresowaniem cieszyła się międzynarodowa sesja plenarna pod nazwą „Zielona Rewolucja. Przyspieszenie Transformacji Klimatyczno-Energetycznej: Reformy, Regulacje, Wyzwania” opracowana została merytorycznie przez ekspertów z firmy Deloitte, w której wzięło udział ponad 400 uczestników. Tematem dyskusji były regulacje, finansowanie, technologie oraz energetyka. Eksperci opowiedzieli jak zreformować systemy wsparcia zielonych inwestycji.

Zakres merytoryczny dedykowany energetyce obejmował szeroki horyzont bieżących tematów z nią związanych, interesujących zarówno dla uczestników reprezentujących sektory biznesowe jak i instytucji publicznych. Eksperci omówili nowe strategie ewolucji polskiego miksu energetycznego, umowy PPA i dekarbonizację biznesu, technologie i rozwiązania z północy Europy, które można wdrożyć na polskim rynku, znaczenie OZE dla biznesu, możliwości dekarbonizacji ciepłownictwa, drogę do osiągnięcia równowagi i zwiększenia zastosowania OZE.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się ścieżka tematyczna dotycząca zielonych inwestycji publicznych, w której dyskusje oparte zostały o najlepsze praktyki w zakresie projektowania nowoczesnej przestrzeni miejskiej uwzględniającej błękitno-zieloną infrastrukturę jako istotny zasób miasta. Tutaj omówiony został potencjał współpracy wydziałów inwestycji z wydziałami klimatu w samorządach, której efektem miałaby być lepsza skuteczność i zastosowanie rozwiązań opartych na naturze.

Ścieżki tematyczne biznes i finansowanie odbyły się z udziałem wybitnych ekspertów zagranicznych. W tym obszarze merytoryka obejmowała raportowanie ESG i taksonomię zrównoważonego finansowania w kontekście dekarbonizacji przemysłu energochłonnego w Polsce. Ważnym tematem była również gospodarka cyrkularna.

Jak podkreślają uczestnicy, udział w wydarzeniu to przede wszystkim szansa na zdobycie nowej wiedzy i kontaktów. Agenda Polskiego Kongresu Klimatycznego to dwa dni debat na temat najbardziej aktualnych kwestii związanych z operacyjnym zarządzaniem zieloną transformacją, nową energetyką, finansowaniem inwestycji, ofertą nauki dla biznesu, rolą biznesu w dochodzeniu do celów klimatycznych, digitalizacji w przyspieszeniu transformacji klimatyczno- energetycznej i innych zagadnień związanych z ochroną klimatu i środowiska, z udziałem praktyków.

Do udziału w wydarzeniu zarejestrowało się ponad 1200 osób, a według badania marketingowego coroczny zasięg Polskiego Kongresu Klimatycznego to 3 miliony osób w Polsce i za granicą. Polski Kongres Klimatyczny pełni zatem istotną rolę w procesie zielonej transformacji, będąc skuteczną platformą dystrybucji wiedzy i tworząc przestrzeń do interdyscyplinarnego dialogu.

 

Smart-Grids.pl było Patronem Medialnym Polskiego Kongresu Klimatycznego 2024.

 

Źródło: polskikongresklimatyczny.pl; fot.: M. Cieszewski