Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

W kwietniu 2022 r. Next Kraftwerke osiągnął nowy kamień milowy. Moc zainstalowana portfolio spółki przekroczyła próg 10 000 MW. Firma agreguje wyłącznie instalacje OZE różnych technologii, takie jak elektrownie fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, elektrownie wodne i biogazownie, ale także samochody elektryczne, elektrolizery i magazyny energii.

 

freeimage_haak78VPP istotnym elementem systemu elektroenergetycznego

Odnawialne źródła energii od dawna stanowią kluczowy element europejskiego systemu elektroenergetycznego. W obliczu ciągłego wzrostu liczby pogodowozależnych źródeł energii coraz ważniejszą rolę odgrywa dziś koordynacja i sterowanie elektrowniami. Next Kraftwerke wykorzystuje inteligentny software do agregowania i sterowania ponad 13 000 rozproszonych jednostek. W ten sposób firma przyczynia się do stabilizacji sieci elektroenergetycznej i handluje energią elektryczną z OZE na wielu europejskich giełdach energii.

- Nasza Wirtualna Elektrownia, której moc wynosi obecnie 10 000 MW, jest istotnym elementem systemu elektroenergetycznego, który musi poradzić sobie z rosnącym udziałem pogodowozależnych odnawialnych źródeł energii. Pokazuje również, jak zagregowana energia wielu zdecentralizowanych elektrowni - inteligentnie zarządzana - przyczynia się do stabilizacji sieci elektroenergetycznej - wyjaśnia Jochen Schwill, Prezes Zarządu Next Kraftwerke, spółki obrotu zajmująca się handlem energią elektryczną oraz operator jednej z największych wirtualnych elektrowni w Europie.

 

Największy trader energii z PV w Niemczech

Firma Next Kraftwerke rozpoczęła działalność w 2009 r., zachęcając do dołączenia do Wirtualnej Elektrowni właścicieli agregatorów proądotwórczych i biogazowni. Celem było pozyskanie 1 MW mocy i spełnienie koniecznego warunku do dostępu do niemieckiego rynku bilansującego. Stopniowo firma rozwinęła się w jedną z największych wirtualnych elektrowni w Europie. Obecnie działa w ośmiu krajach europejskich. Od 2018 r. do dziś spółka ponad dwukrotnie powiększyła wielkość swojego portfolio z 4600 MW do 10 000 MW. Ponad 6000 MW z tej mocy pochodzi z elektrowni fotowoltaicznych, co sprawia, że Next Kraftwerke jest obecnie największym traderem energii z fotowoltaiki w Niemczech. Oprócz handlu energią z OZE oraz dostarczania usług stabilizacji częstotliwości, Next Kraftwerke oferuje również rozwiązanie VPP-as-a-Service.

- Nasza platforma VPP NEMOCS daje także innym firmom możliwość innym spółkom obrotu stworzenia własnej Wirtualnej Elektrowni i tym samym aktywnego uczestnictwa w rynku energii oraz rynku bilansującym - mówi Jochen Schwill.

 

Źródło: next-kraftwerke.de; fot.: freeimage / haak78