Breaking news
Anna Moskwa nowym ministrem klimatu i środowiska

Staramy się maksymalnie wykorzystywać pojawiające się szanse rynkowe. Kiedy gospodarki mierzyły się i wciąż mierzą z reperkusjami związanymi z pandemią koronawirusa, jako ML System postanowiliśmy w tej wymagającej rzeczywistości znaleźć pozytywy – podkreśla Dawid Cycoń, Prezes zarządu ML System S.A.

 

Dawid Cycoń, Prezes zarządu ML System S.A.

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

W ostatnich 9 latach Państwa spółka ML System otrzymała blisko 30 nagród i wyróżnień. W jakich kategoriach byli Państwo najczęściej nagradzani? Czy były to tylko nagrody polskie, czy także zagraniczne? Jaki jest Państwa przepis na sukces?

Jesteśmy doceniani zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Nasz przepis na sukces? Efektywne wykorzystanie możliwości, jakie daje nam nasz dział B+R oraz relatywnie szybkie wdrażanie innowacyjnych produktów. Staramy się maksymalnie wykorzystywać pojawiające się szanse rynkowe. Kiedy gospodarki mierzyły się i wciąż mierzą z reperkusjami związanymi z pandemią koronawirusa, jako ML System postanowiliśmy w tej wymagającej rzeczywistości znaleźć pozytywy. Tak powstał np. nasz COVID Detector.

Wśród nagród, które otrzymaliśmy w 2020 r. możemy wymienić m.in.:

  • European Leadership Awards - Laureat w kategorii Innovation of The Year za projekt Quantum Glass,
  • Polski Produkt Przyszłości - Wyróżnienie za projekt „Fotowoltaiczna szyba z powłoką na bazie kropek kwantowych,
  • Polski Produkt Przyszłości - Nagroda Specjalna w obszarze ekoinnowacji za projekt „Fotowoltaiczna szyba z powłoką na bazie kropek kwantowych”,
  • Polski Produkt Przyszłości - Nagroda Specjalna Ministra Rozwoju za „Fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie z kropek kwantowych”,
  • Gazele Biznesu - Nagroda w kategorii „Najdynamiczniej Rozwijających się Firm”,
  • Zielony Orzeł „Rzeczpospolitej” - Tytuł w kategorii „Technologie”,
  • Podkarpacka Nagroda Gospodarcza - Statuetka w kategorii „Innowacje”,
  • Giełdowa Spółka Roku - Nagroda w kategorii „Innowacyjność produktów i usług”.

 

Do listopada 2020 r. realizowali Państwo projekt „Rozwój Fotowoltaicznego Centrum Badawczo-Rozwojowego w ML System”. W jakim celu zostało stworzone Centrum? Jakie obecnie są w nim prowadzone prace? Czy FCBR pozwoli Państwo zagospodarować nisze rynkowe i ekspansję zagraniczną?

Spółka wydaje rocznie około kilkunastu milionów złotych na badania. Mamy bardzo dobrze rozwinięty własny dział B+R – to buduje potencjał do powstawania innowacyjnych wynalazków, a właśnie na unikatowych rozwiązaniach technologicznych się opieramy. Zauważyliśmy m.in. istotną przestrzeń do zagospodarowania w przypadku produktów w branży szeroko pojętej ochrony zdrowia czy też bezpieczeństwa sanitarnego – pandemia znacząco przyspieszyła rozwój w działaniach medycznych.

Jesteśmy jednym z liderów w Polsce pod względem liczby patentów przyznanych i bieżąco procedowanych. Spółka dysponuje 13 patentami. Obecnie w trybie rozpatrywania mamy sześć wniosków patentowych.

Silnie rozwijamy naszą ekspansję zagraniczną. Wzmacniamy się obecnie w krajach Beneluksu i Skandynawii. Dobre sygnały docierają do nas także ze Stanów Zjednoczonych, gdzie dokonuje się zwrot w kierunku zielonej energii.

 

Jakie jeszcze technologie fotowoltaiczne opracowali Państwo w ramach ML System? Jak zostały przyjęte przez rynek? Który z produktów jest sztandarowy i dlaczego?

Grupa ML System prowadzi obecnie trzy projekty inwestycyjne o strategicznym znaczeniu, w ramach realizacji strategii „nowej ery kwantowej”. Pierwszym z nich jest Quantum Glass.

Szyba Quantum Glass to rozwiązanie, gdzie z pozoru zwykła szyba oprócz podstawowej funkcji, jaką jest izolacja od czynników zewnętrznych, takich jak temperatura czy hałas, przy jednoczesnym zapewnieniu doświetlenia wnętrz budynków, stanowi aktywny element generujący energię ze słońca. Jest to możliwe dzięki kropkom kwantowym, czyli niewielkim półprzewodnikom o rozmiarach od kilku, do kilkunastu nanometrów. Cząsteczki niewidoczne zarówno dla ludzkiego oka, jak i mikroskopów optycznych, są w stanie pochłaniać i emitować fale elektromagnetyczną w ustalonym zakresie. Ta „umiejętność” pozwala zamieniać promieniowanie słoneczne w energię elektryczną.

Kolejny projekt inwestycyjny to 2D Glass, czyli szyba zespolona oparta na technologii kropki kwantowej jako powłoki selektywnej. Szyba poprawia, w odniesieniu do dotychczas stosowanych w branży szklarskiej szyb, parametry transmisji światła oraz izolacyjności termicznej i energetycznej.

Trzeci projekt inwestycyjny to Active Glass, czyli szyba zespolona, generująca energię elektryczną o masowym zastosowaniu. Cechą wyróżniającą Active Glass będzie m.in. rozmiar produktu - ok. 2 x 4 m (dla porównania Quantum Glass ma wymiar maksymalny ok. 1,2 x 2 m) oraz wyższe parametry transmisji energetycznej.

Z uwagi na wyraźne różnice w cechach, funkcjach i parametrach produkty Quantum Glass, 2D Glass oraz Active Glass będą miały różne zastosowanie.

Po rozpoczęciu produkcji tych produktów spodziewamy się, że przychody ML System w roku 2024 przekroczą 400 mln zł. To duży wzrost w porównaniu z 2020 rokiem, kiedy przychody wyniosły 127,3 mln zł.

Nieustannie pracujemy nad rozbudową naszej oferty w zakresie BIPV. Aktualnie posiadamy w swojej ofercie fotowoltaiczne systemy żaluzji, fotowoltaiczne fasady izolowane termicznie, fotowoltaiczne szyby, fotowoltaiczne fasady wentylowane, wiaty przystankowe z funkcją chłodzenia i grzania, szyby i fotowoltaiczne szyby z funkcją świecenia w wersji izolowanej i nieizolowanej termicznie, fotowoltaiczne szyby z funkcją grzania i wiele innych. Niedługo do wiat przystankowych zostanie dodana funkcja przeziernych wyświetlaczy zmiennej treści.

 

Jak już jesteśmy przy Państwa ofercie, czy mógłby Pan opowiedzieć o carportach fotowoltaicznych od ML System – czym są, czy już gdzieś są zainstalowane, czym różnią się od tradycyjnych punktów ładowania samochodów elektrycznych, jak wpłyną na zarządzane przez OSD sieci dystrybucyjne w regionach, gdzie będą zlokalizowane?

Fotowoltaiczne zadaszenie miejsc parkingowych, czyli popularny carport, to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie opracowane z myślą o właścicielach domów oraz biurowców. Jest to produkt możliwy do adaptacji w projektach zadaszenia pojedynczych miejsc postojowych, jak również parkingów wielostanowiskowych. Wykorzystanie energii słonecznej do zasilania samochodu lub innych urządzeń elektrycznych znajdujących się w budynku poprawia bilans energetyczny i obniża koszty użytkowe.

Proponowane rozwiązania nadają się zarówno jako zadaszenia pojedynczych miejsc postojowych, jak również w przypadku inwestycji wielostanowiskowych.

Konstrukcje wraz z wyposażeniem można zamówić jako gotowe do złożenia elementy lub dokonać zamówienia wraz z usługą montażu. Tę samą konstrukcję można też wykorzystać jako fotowoltaiczną pergolę tarasową.

Nasze carporty można spotkać w krajach skandynawskich czy Australii, dedykowane do rynku rezydencjalnego. W Polsce oprócz klienta prywatnego, takiego jak np. Kia, zrealizowaliśmy kilka inwestycji parkingów publicznych o łącznej wielkości kilkuset miejsc postojowych. Jest to dodatkowe wykorzystanie nie najtańszych powierzchni w centrach miast. Ciekawym rozwiązaniem technicznym jest kaskadowe ułożenie modułów, co z jednej strony optymalizuje uzyski, a z drugiej zapewnia szczelność przed wodą opadową. Takie carporty wykonano m.in. w siedzibie Tauron, zlokalizowanej na Krakowskim Kazimierzu.

Zamontowane w pokryciu dachowym moduły fotowoltaiczne generują moc od 3,5 do 5,5 kW dla dwustanowiskowego zadaszenia parkingowego (w zależności od wybranych ogniw). Zgodnie z normami budowlanymi konstrukcja i moduły są odporne na obciążenie śniegiem oraz parcie i ssanie wiatru, liczone dla najgorszego przypadku usytuowania w Europie. Mogą też zostać dodatkowo wyposażone w funkcję „samoodśnieżania” (No-frost) lub podświetlenia. Takie rozwiązanie zostało zastosowane np. na zadaszeniach peronów Dworca Regionalnego w Rzeszowie, czy w Podkarpackim Parku Technologicznym w Jasionce. Stopień przezierności zadaszenia z fotowoltaiką oraz opcjonalne oświetlenie LED lub luminescencyjne dobierane jest w zależności od wymagań klienta lub przepisów budowlanych. Całość osadzana jest na solidnej konstrukcji aluminiowej (w dowolnie dobranych barwach z palety RAL). Ustandaryzowane pod kątem wymiarów i powierzchni nie wymagają zgłoszenia czy pozwolenia na budowę w świetle prawa budowlanego oraz stanowią ciekawą alternatywę lub uzupełnienie dla klasycznych instalacji dachowych.

Carport jest w pełni bezobsługowy, podobnie jak instalacja dachowa wymaga zwykłej okresowej konserwacji polegającej na utrzymaniu czystości zastosowanych modułów i przeglądach. Carporty można też podłączyć do systemu Scada ML System, dzięki czemu dział serwisu ma podgląd online pracy instalacji i szybko jest w stanie zidentyfikować potencjalne anomalie. Moduły stosowane w zadaszeniach parkingowych to moduły ramkowe nieprzezierne lub moduły przezierne typu szkło/szkło. W modułach ramkowych nieprzeziernych uzysk i produkcja energii są na pierwszym miejscu, natomiast w modułach typu szkło/szkło zapewniających przezierność świetlną i ograniczających szkodliwe promieniowanie UV oraz podczerwone, ważna jest również estetyka wykonania. Przestrzeń pod tego typu zadaszeniem nie nagrzewa się. Ma to szczególne znaczenie latem, kiedy taras czy samochód chronimy przed słońcem. Wychodząc naprzeciw nowemu trendowi, jakim jest elektromobilność, ML System zaadaptował rozwiązania zastosowane przy carporcie na potrzeby zasilania samochodów elektrycznych i hybrydowych plug-in poprzez możliwość doposażenia w ładowarkę pojazdów elektrycznych.

 

Jak wg Pana będzie wyglądał rynek fotowoltaiki w Polsce w najbliższych 5 latach?

Perspektywy branży tzw. czystej energii dzięki takim przedsięwzięciom, jak m.in. Zielony Ład, są obiecujące. Trzeba jednak podejść do tych przemian kompleksowo – my chcemy odegrać w nich istotną rolę – kreować myślenie, proponować wydajne rozwiązania legislacyjne – chcemy rozszerzać swoje działania w taki sposób, aby zostać liczącym się graczem na świecie w dostarczaniu rozwiązań z zakresu BIPV oraz technologii dla branży motoryzacyjnej.

 

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów!

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w Regulaminie.