Breaking news
Już 06.12.2023 r. w Warszawie porozmawiamy o cyberbezpieczeństwie w energetycze podczas 7. Konferencji „Inteligentna Energetyka”. ZAPRASZAMY! www.inteligentaenergetyka.pl

G3-PLC Hybrid to pierwszy w branży standard hybrydowy oferujący rozszerzone możliwości dla inteligentnych sieci i aplikacji IoT w jednej płynnie zarządzanej sieci za pośrednictwem łączności przewodowej i bezprzewodowej.

Klienci chcą tego, co najlepsze z obu światów - dlatego stworzenie jednego standardu branżowego dla sieci hybrydowych jest znaczącym krokiem naprzód. Umożliwi to OSD, producentom produktów i partnerom branżowym stosowanie / oferowanie interoperacyjnych rozwiązań, zmniejszając złożoność i koszty instalacji sieciowych.

Stos protokołów hybrydowych jest zbudowany przy użyciu otwartych standardów IEEE 802.15.4-2015 dodatkowo do istniejącego protokołu G3-PLC. Każde urządzenie w sieci mesh może wykorzystywać do komunikacji zarówno PLC, jak i RF. W zależności od rzeczywistych warunków w terenie wiadomości między dwoma urządzeniami są wysyłane przez „najlepszy” dostępny kanał. Wybór kanału dla każdego łącza w sieci odbywa się automatycznie i jest dostosowywany dynamicznie. W wielu sieciach żadna z technologii komunikacyjnych nie jest w stanie samodzielnie uzyskać łączności >99%. Rozwiązanie hybrydowe maksymalizuje zasięg i łączność oraz pozwala uniknąć bardzo wysokich kosztów realizacji pozostałego 1% łączności. W ten sposób profil hybrydowy może zapewnić bardziej wydajne i opłacalne rozwiązanie dla inteligentnych sieci, inteligentnych miast i zastosowań przemysłowych.

Hybryda otwiera także nowe przypadki zastosowania, ponieważ rozszerza łączność G3-PLC na urządzenia tylko RF, np. komunikacja ze sterownikami oświetlenia, czujnikami przemysłowymi lub komunikacja z wodomierzami i gazomierzami.

Profil hybrydowy G3-PLC jest w pełni kompatybilny i interoperacyjny z istniejącymi implementacjami G3-PLC, dzięki czemu możliwe jest mieszanie węzłów hybrydowych i niehybrydowych.

Hybryda G3-PLC jest dostępna dla wszystkich pasm PLC (CENELEC A / B, FCC i ARIB) i obsługuje szeroką gamę pasm ISM na całym świecie, a w przyszłości zostanie rozszerzona na więcej częstotliwość.

Interoperacyjność została zademonstrowana podczas testu plug-in wśród chipsetów pięciu wiodących międzynarodowych producentów. Specyfikacja profilu hybrydowego została sfinalizowana i będzie dostępna dla członków do końca lipca 2020 r. na stronie internetowej G3-PLC Alliance. G3-PLC Alliance współpracuje teraz ze swoimi członkami, aby rozszerzyć program certyfikacji G3-PLC o profil hybrydowy PLC i RF. Oczekuje, że certyfikacja profilu hybrydowego zostanie otwarta w czwartym kwartale tego roku, a pierwsze certyfikowane urządzenia hybrydowe będą dostępne wkrótce.

 

Zobacz także: ISPLC 2020_G3-PLC Alliance Keynote_Hybrid communication April 2020

 

Hybrid PLC RF mesh network

Unified hybrid plc rf protocal stack

 

Źródło: g3-plc.com, fot. freeimage / Ivan Prole