Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

1 marca 2021 r. weszły w życie przepisy rozporządzeń delegowanych wprowadzające nowe etykiety energetyczne. Od teraz informacje o efektywności energetycznej sprzętu AGD i RTV mają być bardziej zrozumiałe dla użytkowników.

Nowe etykiety zamieszczane będą na nowych urządzeniach:

  • od 1 marca 2021 r. - AGD i RTV, takich jak pralki, pralko-suszarki, lodówki, chłodziarki, zmywarki, telewizory i wyświetlacze;
  • od września 2021 r. - źródłach światła, jak żarówki;
  • w późniejszym terminie - pozostałe grupy produktów.

Sprzedawcy będą mieli 14 dni roboczych na zmianę starej etykiety na nową na wszystkich produktach, które obowiązuje nowa skala, w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także w materiałach marketingowych.

- Dzięki wprowadzonym zmianom konsumenci otrzymają bardziej zrozumiałe i spójne informacje, które ułatwią im rozpoznanie najbardziej efektywnych energetycznie produktów – poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

etykiety

Nowe przepisy:

  • przywrócą skalę etykietowania energetycznego od „A” do „G” - tym samym zlikwidowane zostaną „plusy”, czyli np. klas A+, A++ oraz A+++. Oznacza to, że urządzenia posiadające obecnie najwyższą klasę energetyczną będą klasyfikowane w grupie C lub D. Klasy A i B pozostaną puste, aby umożliwić producentom projektowanie bardziej efektywnych urządzeń;
  • wprowadzą możliwość bezpośredniego dostępu do informacji o produktach, za pomocą kodu QR umieszczonego na etykiecie - oznacza to, że po zeskanowaniu kodu konsument zostanie przekierowany do Europejskiego Rejestru Etykiet Energetycznych EPREL (European Product Registry for Energy Labelling), gdzie będzie mógł porównać specyfikacje techniczne produktów, które są uzupełnieniem informacji umieszczanych przez producenta na etykiecie;
  • wprowadzą nowe, bardziej rygorystyczne lub bardziej realistyczne metody klasyfikowania niektórych produktów - przykładowo w starej skali zużycie energii przez pralki oblicza się na podstawie rocznego zużycia, natomiast obliczenia dla nowej etykiety ze zmienioną skalą opierają się na 100 cyklach prania.
  • zmienią wzór na zużycie energii w przypadku telewizorów - obecnie uwzględnia on zużycie energii przez części wewnętrzne, a nie tylko ekran. Jest to istotne szczególnie przy porównywaniu etykiet. Niższa klasa w obecnym skalowaniu wcale nie musi świadczyć o pogorszeniu jakości produktu, czy błędnym jego sklasyfikowaniu w poprzedniej skali.

- Efektywność energetyczna  stanowi środek do wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw energii, wpływa na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, ograniczenie wydatków na energię, zwiększenie konkurencyjności gospodarki oraz niwelowanie problemu ubóstwa energetycznego. Konieczne jest jednak odpowiednie etykietowanie, które staje się siłą napędową innowacyjnych zmian - podsumowuje nowe prawo minister Michał Kurtyka.

 

Źródło: ure.gov.pl; gov.pl