Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

W listopadzie 2022 r. prawie 1,5 tys. odbiorców w gospodarstwach domowych zmieniło sprzedawcę energii.

 

Od stycznia do listopada 2022 roku sprzedawcę prądu zmieniło łącznie ponad 28 tys. odbiorców (z grup taryfowych A, B, C i G).

Już ponad 6,1 mln klientów w gospodarstwach domowych w Polsce korzysta z wolnorynkowych ofert sprzedawców energii elektrycznej. Oznacza to, że prawie 40 proc. odbiorców korzysta z cenników innych niż taryfy zatwierdzane przez Prezesa URE.

 

Wykres 1. Liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej w poszczególnych miesiącach od listopada 2021 r. do listopada 2022 r.

1

 

Od 2007 roku – tj. od czasu, gdy jako klienci mamy taką możliwość – sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło w sumie 970 tys. odbiorców, z czego:

  • 740 tys. w grupach taryfowych G
  • i 230 tys. w grupach taryfowych A, B i C.

 

Wykres 2. Liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej w poszczególnych grupach taryfowych od lipca 2007 r. do listopada 2022 r.

2

 

Na decyzję o zmianie sprzedawcy wpływa kilka istotnych czynników, m.in.: poziom świadomości klientów i ich motywacja do zmiany, a także sama łatwość dokonania takiej zmiany (brak skomplikowanych procedur) oraz dostępność konkurencyjnych ofert na rynku.

 

Źródło: ure.gov.pl; fot. canva