Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Enel X, linia biznesowa zaawansowanych usług energetycznych Grupy Enel, poprzez swoją lokalną spółkę zależną Enel X Polska, uzyskała kontrakty na 696 MW mocy w zakresie redukcji zapotrzebowania (DSR) na rynku mocy w 2024 r.

Ten sukces umacnia pozycję Enel X w dziedzinie DSR w Polsce, a firma zajmować będzie pierwsze miejsce przez cztery lata z rzędu w latach 2021-2024. Dzięki tej wygranej portfolio Enel X DSR w Polsce wzrośnie o 28% w porównaniu do 2023 r., co utrzyma 70% udział firmy w tym segmencie polskiego rynku mocy.

- Poprzez tę wygraną możemy kontynuować oferowanie naszym polskim klientom możliwości uzyskiwania długoterminowych przychodów, które pomogą im lepiej zarządzać ich kosztami energii i całkowitymi kosztami biznesowymi, jednocześnie wspierając bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w Polsce - powiedział Francesco Venturini, CEO Enel X. -  Ten pozytywny wynik aukcji rynku mocy, wynikający z rosnącego popytu na usługi DSR w Polsce, sygnalizuje rosnące znaczenie, jakie usługi te będą odgrywać w przyszłości polskiego sektora energii elektrycznej.

Na rynku polskim Enel X rozpoczął świadczenie swoich usług DSR w 2017 r. Na tutejszym rynku mocy firma uzyskała kontrakty na 446 MW na rok 2021. oraz 546 MW na lata 2022 i 2023. W 2024 roku DSR będzie stanowić prawie 5% krajowego rynku mocy, w porównaniu do zaledwie 2,7% w 2021 r., kiedy to rynek mocy zostanie uruchomiony.

Programy DSR mają na celu zachęcenie odbiorców do dostosowania ich zużycia energii w celu ułatwienia zbilansowania systemu elektroenergetycznego w razie takiej konieczności. Aktywny DSR zapewnia zwiększenie elastyczności systemu elektroenergetycznego, co sprzyja efektywniejszemu wykorzystaniu infrastruktury energetycznej, pomagając zagwarantować bezpieczeństwo sieci i ograniczyć ceny energii elektrycznej. Programy te zapewniają uczestnikom roczne wynagrodzenie w zamian za ich zdolność do wsparcia sieci elektroenergetycznej w razie potrzeby.

Enel X zajmuje wiodącą pozycję w programach DSR na całym świecie, z ponad 6 GW mocy obecnie zarządzanymi zlokalizowanymi w obu Amerykach, Europie, Azji i Oceanii.

Źródło: enel.com