Unijna polityka energetyczna oraz perspektywy jej rozwoju to główne tematy The Lech Energy Forum Energy policy in Europe: the Road Ahead, które odbyło się 11 kwietnia 2013 r. w Lech am Arlberg w Austrii. W spotkaniu udział wziął wiceminister gospodarki Andrzej Dycha.
Wiceminister Dycha podkreślił, że jednym z priorytetów unijnej strategii powinno być zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, opartego w jak największym stopniu na efektywnym wykorzystaniu potencjału narodowych surowców.
– Przygotowując długoterminową politykę klimatyczną musimy również pamiętać o zachowaniu konkurencyjności naszych rynków oraz rozwiązaniach, które wpłyną na ich rozwój – dodał.
Wiceminister przypomniał również, że wewnętrzny rynek energii elektrycznej i gazu jest coraz mocniej połączony i zliberalizowany.
– Duże znaczenie odgrywa także handel transgraniczny. Dlatego konieczne jest zrównoważone oraz spójne działanie wszystkich członków Unii Europejskiej w tym zakresie – powiedział.
W opinii wiceszefa resortu gospodarki dla prawidłowego funkcjonowania unijnego sektora energetycznego konieczne jest również zmniejszanie barier administracyjno-prawnych.
– Polska zdecydowanie popiera propozycje Komisji Europejskiej odnoszące się do ułatwień i uproszczeń w wydawaniu pozwoleń – zaznaczył.