Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

W grudniu 2021 r. sprzedawcę prądu zmieniło 1638 odbiorców indywidualnych (grupy G) – to trzeci najniższy wynik w ubiegłym roku. W grupach odbiorców biznesowych (A,B,C) w tym czasie dokonano 199 zmian, czyli najmniej od początku 2021 r.

 

Zmiany sprzedawcy w całym 2021 r.

Od początku 2021 r. łącznie ponad 35 tys. odbiorców z różnych grup zmieniło firmę, która sprzedaje im prąd: w tym 28 tys. klientów indywidualnych i 7 tys. biznesowych. Natomiast od 2007 roku – tj. od czasu, gdy jako klienci mamy taką możliwość - sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło w sumie 942 tys. odbiorców: z czego 718,5 tys. w grupach taryfowych G i 223,6 tys. w grupach taryfowych A, B i C.

 

Wykres 1. Liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej w poszczególnych grupach taryfowych od lipca 2007 do grudnia 2021 r.

wykres2

 

Zmiany sprzedawcy w grudniu 2021 r.

W grudniu 2021 r. sprzedawcę prądu zmieniło 1638 odbiorców indywidualnych (grupy G) – to trzeci najniższy wynik w ubiegłym roku. W grupach odbiorców biznesowych (A,B,C) w tym czasie dokonano 199 zmian, czyli najmniej od początku 2021 r.

Z ofert wolnorynkowych, czyli niepodlegających zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już ponad 37 proc. klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju (ponad 5,8 mln).

 

Wykres 2. Liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej w poszczególnych miesiącach od grudnia 2020 r. do grudnia 2021 r.

wykres1

 

**

  • Zgodnie z obowiązującym od 2007 roku prawem (tzw. zasadą TPA: Third Party Access), odbiorcy końcowi mają swobodę wyboru sprzedawcy energii elektrycznej i gazu. Prezes URE prowadzi monitoring zmian sprzedawców energii elektrycznej w dwóch grupach odbiorców: klientów indywidualnych (grupy G) i biznesowych (A, B, C).
  • Dane dotyczące zmian sprzedawcy pochodzą z przeprowadzanej przez URE „Ankiety dot. informacji o odbiorcach, którzy zmienili sprzedawcę oraz postępach prac nad Generalnymi Umowami Dystrybucyjnymi (GUD) oraz Generalnymi Umowami Dystrybucyjnymi dla Usługi Kompleksowej (GUD-K)”.
  • W Polsce mamy ok. 17,8 mln odbiorców końcowych energii elektrycznej, z czego ponad 15,4 mln to odbiorcy z grup taryfowych G (gospodarstwa domowe).
  • Grupy A i B stanowią odbiorcy zasilani z sieci wysokiego i średniego napięcia i są to tzw. odbiorcy przemysłowi, natomiast do grupy C należą odbiorcy przyłączeni do sieci niskiego napięcia, pobierający energię elektryczną dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, tzw. odbiorcy biznesowi.

 

Źródło: ure.gov.pl; fot.: freepik / snowing