Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

W dniach 1–4 września 2011 r. odbyła się branżowa konferencja Balic Smart Grids Meeting, której tematyka nawiązywała do zagadnień związanych z planowanym w Polsce wdrożeniem koncepcji inteligentnych sieci energetycznych. Tematyka konferencji nawiązywała przede wszystkim do praktycznej strony realizacyjnej projektów inteligentnych pomiarów i systemów klasy AMI traktowanych jako „bramy” do wdrożenia w przyszłości inteligentnych sieci energetycznych.

baltic smart gridsPodczas tegorocznej konferencji, której uczestnikami byli przedstawiciele niemal wszystkich polskich grup energetycznych, udało się włączyć do dialogu z energetykami najważniejsze polskie firmy zaangażowane w projektowanie, produkcję i uruchamianie systemów „smart grids ready”. Obok organizatora (Apator) swoimi doświadczeniami podzieliły się takie firmy jak: Landis+Gyr (obecnie Toshiba), Andra, Apator Rector oraz Grupa Sygnity (dawniej Winuel). Konferencję rozpoczął patron honorowy i merytoryczny wydarzenia „Konsorcjum Smart Power Grids Polska” reprezentowany przez prof. Andrzeja Wiszniewskiego – Przewodniczącego Rady Programowej konferencji oraz przewodniczącego konsorcjum KSPG Polska. Prezentacja Pana profesora w sposób bezkonkurencyjny przedstawiła założenia inteligentnych sieci. W jednej z kolejnych prezentacji Pan Marek Wąsowski – Dyrektor Konsorcjum Smart Power Grids Polska interesująco przedstawił niedocenianą problematykę bezpieczeństwa przyszłych inteligentnych sieci energetycznych, a także wyzwań stojących przed firmami, które wdrażają rozwiązania sieciowe w energetyce. Prelegent podał kilka metod unikania niebezpieczeństw związanych z „grid security”.

Kolejna prezentacja poprowadzona przez Jarosława Wojtulewicza nawiązywała do sposobów uniknięcia ryzyk i niebezpieczeństw technologicznych związanych z wdrożeniami smart metering i smart grids. Przeglądowa prezentacja zapoznała uczestników z osiągnięciami innych państw europejskich w budowaniu standardów dla nowych technologii. W szczególności poruszono temat konieczności podjęcia współpracy pomiędzy producentami sprzętu, oprogramowania, dystrybutorami energii oraz Urzędem Regulacji Energetyki, której efektem byłoby rozwinięcie polskiej specyfikacji technicznej dla inteligentnych pomiarów opartej o dotychczasowe osiągnięcia URE związane z opublikowaniem „Stanowiska Regulatora w sprawie AMI”. Przyjmując stanowisko regulatora w sprawie infrastruktury AMI jako model wymaganych funkcjonalności i traktując je jako podstawę do stworzenia polskiego standardu smart meteringu, Polska ma unikalną szansę znaleźć się w technologicznej czołówce państw europejskich branży pomiarów i automatyzacji pracy sieci energetycznych.

baltic smart gridsTemat standaryzacji i prawidłowego kształtowania specyfikacji technicznych i zamówień przetargowych na systemy pomiarowe kontynuował kolejny prelegent – Piotr Krauze, przedstawiając m.in. typowe błędy i nieprecyzyjne sformułowania używane w specyfikacjach przetargowych. Prezentacja uświadomiła wszystkim stronom biorącym udział w konferencji, że podczas wdrażania przełomowych, nowych technologicznie rozwiązań, najlepszym sposobem zmniejszenia ryzyk związanych z wdrożeniem jest współpraca zainteresowanych stron już od momentu projektowania założeń systemu klasy AMI. Dyskusja, która rozpoczęła się po wystąpieniach prelegentów nawiązywała w dużej części do propozycji rozwiązania praktycznych problemów związanych z przetargami na systemy inteligentnego opomiarowania.

Podczas trwania części integracyjnej konferencji uczestnicy mieli wyjątkową okazję do zapoznania się z nowoczesnymi technologiami stosowanymi w szweckiej elektrowni atomowej Barsebak. Możliwość obejrzenia „od środka” wyłączonej od 5 lat elektrowni – technicznie nadal sprawnej – była wyjątkową okazją do wymiany poglądów na temat przyszłości energetyki jądrowej w Polsce i rysujących się możliwości częściowego zastąpienia jej przez odnawialne źródła energii i energetykę rozproszoną oraz tzw. energetykę obywatelską – czyli przydomowe źródła energii elektrycznej i ciepła.

Ponadto uczestnicy mieli okazję zapoznania się z kulturą, religią, architekturą miejską i uwarunkowaniami prawnymi w szwedzkich miastach Malmo, Ystad oraz duńską Kopenhagą. Przejażdżka tramwajem wodnym po kanałach pięknej Kopenhagi z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczestników. Członkowie konferencji mogli przekonać się, że pomimo relatywnie niewielkiej odległości oraz wielu wspólnych dla Polski, Danii i Szwecji doświadczeń historycznych – tak naprawdę są to kraje dość mocno różniące się od naszej części Europy, w szczególności Polski. Skandynawski praktycyzm i poszanowanie dla prawa są nadal dla wielu Polaków postrzegane jako skrajne.

Kolejną sesję konferencyjną otworzył Grzegorz Dabiach (Apator Rector) przedstawiając praktyczne możliwości wykorzystania zaawansowanej analizy danych do usprawnienia działalności przedsiębiorstw sieciowych. Następne wystąpienia firm Sygnity oraz Landis+Gyr (Toshiba) spotkały się z żywym zainteresowaniem uczestników. Prawdziwym „hitem wieczoru” okazały się jednak dwie kolejne prezentacje. Jedną z nich było wystąpienie dr Tomasza Kowalaka, Dyrektora Departamentu Taryf Urzędu Regulacji Energetyki, w której przedstawił on po raz pierwszy na forum publicznym nową koncepcję funkcjonalności minimalnych dla warstwy domowej sieci komunikującej się z licznikami i urządzeniami AGD i elektroniki użytkowej (warstwa HAN). Założenia te mają szansę w krótkim czasie stać się kamieniem milowym w rozwoju inteligentnych sieci w Polsce. Konsultacje dotyczące warstwy HAN prowadzone będą z zainteresowanymi stronami do końca września, po czym model zostanie przyjęty i udostępniony na stronie ure.gov.pl.

Z dużym zainteresowaniem (ale także rezerwą niektórych uczestników) spotkała się prezentacja Wiceprzewodniczącego Sekcji Inteligentne Sieci – SG działającej przy Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji. Pan Jarosław Tworóg przedstawił nowy dla sektora energetycznego model biznesowy oraz doświadczenia sektora telekomunikacyjnego, który etap wdrażania inteligentnych sieci telekomunikacyjnych ma już za sobą. Odkryto wiele analogii, wskazano też na błędy, których można będzie uniknąć podczas wdrażania inteligentnych sieci w Polsce. Prezentację zakończyła się konkluzją mówiącą o tym, że Polska ma realną szansę stać się jednym z liderów nowoczesnych technologii energetycznych, ponieważ wiele firm z sektora Smart Grids już w Polsce działa i sprzedaje swoje produkty (tyle, że na razie za granicą, np. e-motoryzacja, źródła odnawialne, energetyka rozproszona). Dyskusja, która wywiązała się po wystąpieniu Pana Jacka Karpieja – Dyrektora Biura Rozwoju Aparatury i Systemów Pomiarowych Apator S.A., przedłużyła aż do godzin wieczornych. Uczestnicy aktywnie poszukiwali sposobów organizacji współpracy przy realizacji trudnych wyzwań związanych z dużymi wdrożeniami smart metering. Niestety, obecnie obowiązujące regulacje prawne związane z procedurami przetargowymi nie przystają do konieczności podejmowania bliskiej współpracy pomiędzy zamawiającymi - dostawcami i Urzędem Regulacji Energetyki. To, co do niedawna było standardowym produktem (liczniki) obecnie stało się eksplodującym nowymi rozwiązaniami, elektroniką i telekomunikacją segmentem rynku (systemy klasy AMI), który potrzebuje współdziałania w kierunku choćby minimalnej standaryzacji pozwalającej na uniknięcie ryzyk wdrożeniowych.

Gorąca, ale konstruktywna dyskusja, jaka się wywiązała świadczyła o dobrze dobranej ciekawej tematyce konferencji i poruszeniu rzeczywistych problemów energetyki i producentów z branży. Spotkanie to można śmiało zaliczyć do największych wydarzeń specjalistycznych tego roku w Europie Centralnej i Wschodniej. Szkoda, że trzeba będzie czekać na kolejne takie wydarzenie do przyszłego roku…

 

Relacjonował: Jarosław Wojtulewicz, Apator SA

www.konferencja-bsgm.pl