Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2025 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

* Wywiad sponsorowany* W ESMETRIC MICROGRID koncentrujemy się na transformacji energetycznej i dostarczaniu rozwiązań dla mikrosieci energetycznych oraz systemów magazynowania energii. Wspieramy naszych klientów w osiąganiu celów ich indywidualnych strategii energetycznych – podkreśla Marcin Surma, Dyrektor ds. rozwoju biznesu, ESMETRIC GROUP Sp. z o.o.

 

Marcin Surma, Dyrektor ds. rozwoju biznesu, ESMETRIC GROUP Sp. z o.o.

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

Czym dokładnie jest ESMETRIC MICROGRIDS i jakie potrzeby rynku mają zaspokajać?

Bardzo dobre i bezpośrednie pytanie… na otwarcie naszej rozmowy.

ESMETRIC MICROGRID, dla mnie osobiście, to przede wszystkim zespół ludzi z energią, którzy mają ambicje, umiejętności i doświadczenie w tworzeniu potrzebnych i nowatorskich „produktów” w obszarze elektroenergetyki.

Odnosząc to do firmy, mówimy o jednostce biznesowej firmy ESMETRIC GROUP, która ponad 15 lat uczestniczy w kluczowych projektach wdrożeniowych w sektorze inteligentnego opomiarowania w Polsce. 

W ESMETRIC MICROGRID koncentrujemy się na transformacji energetycznej i dostarczaniu rozwiązań dla mikrosieci energetycznych oraz systemów magazynowania energii. Dostrzegamy, że wprowadzanie jednostek magazynowania energii daje wiele możliwości naszym klientom, jak np. obniżenie czy stabilizacja kosztów pozyskania energii oraz autonomie. Jednak proces integracji z siecią energetyczną jest zdecydowanie bardziej złożony niż w przypadku fotowoltaiki. Dodatkowo dochodzą wymagania w zakresie eksploatacji tego aktywa, które powinno być, kolokwialnie mówiąc, zadbane, aby generować korzyści.

Z tego powodu specjalizujemy się w zaawansowanych systemach zarządzania energią, mocą i infrastrukturą. Wspieramy naszych klientów w osiąganiu celów ich indywidualnych strategii energetycznych związanych z dekarbonizacją oraz zwiększeniem efektywności energetycznej. 

Naszym celem jest aktywny udział w budowie elastycznych systemów energetycznych gotowych na przyszłe wyzwania.

 

Skąd wziął się pomysł na rozszerzenie działalności ESMETRIC GROUP o sektor mikrosieci przemysłowych?

Pomysł rozszerzenia działalności ESMETRIC GROUP o jednostkę mikrosieci wynika z kilku kluczowych czynników związanych z dynamicznymi zmianami na rynku energetycznym oraz rosnącym zapotrzebowaniem na zaawansowane i złożone rozwiązania energetyczne oraz kompetencji, które posiada zespół.

Stwierdziliśmy, że nasze doświadczenie w obszarze technologii cyfrowych, zasoby i umiejętności są dopasowane do aktywnego wspierania klientów w tym obszarze, który aktualnie wymaga szerszego spojrzenia na efektywność energetyczną oraz zdecydowanie większej uwagi w integracji różnorodnych zasobów wytwórczych, magazynujących oraz odbiorczych.

 

Jakie są kluczowe kompetencje lub technologie, które wyróżniają ESMETRIC MICROGRIDS na tle konkurencji?

Uważam, że jest to ekspertyza dotycząca działania systemu energetycznego, maszyn, urządzeń oraz praktyczna umiejętność wykorzystania nowoczesnych technologii komunikacyjnych i informatycznych.

Transformacja energetyczna to również wyzwania związane z bezpieczeństwem energetycznym oraz informatycznym. Doświadczenie, które zdobyliśmy przy wdrożeniach liczników zdalnego odczytu pozwala nam budować skalowalne systemy informatyczne bezpieczne dla klienta jaki i systemu energetycznego.

Spójrzmy z pewnej perspektywy na kilka wyzwań, które stoją przed wszystkimi chętnymi do budowania:

  • Każde źródło OZE lub system mikrosieci podłączane do sieci elektroenergetycznej musi zostać zintegrowane z systemami sterowania i monitorowania pracującymi w tej sieci zgodnie z wymaganiami i standardami – brak wiedzy wpływa na czas trwania uruchomienia, przestoje i straty.
  • Efektywne wykorzystanie źródeł wymaga sprawnych systemów zarządzania dopasowanych do aktualnej sytuacji rynkowej, np. monitoring oferowany przez producentów falowników to tylko część funkcjonalności systemu i nie jest już wystarczający. 
  • System elektroenergetyczny to infrastruktura krytyczna – wymagania dotyczące cyberbezpieceństwa dotyczą coraz szerszej grupy podmiotów.
  • Wykorzystanie źródeł PV w przemyśle było skupione na maksymalizacji produkcji energii czynnej i często pomijaniu energii biernej, co w perspektywie kosztów energii jest obecnie niewystarczające.
  • Systemy monitorowania, które zostały do tej pory zbudowane, bardzo często nie uwzględniają możliwości uczestniczenia w usługach elastyczności lub taryf dynamicznych. Taka sytuacja w sposób znaczący będzie wpływać na rezultaty działań.

Podsumowując przytoczone tu kwestie, w mojej opinii wartością, którą dostarczamy jest holistyczne, doradcze i usystematyzowane podejście projektowe do zarządzania mocą, infrastrukturą i energią. Technologie są i będą ważne, ale to sposób ich umiejętnego wykorzystania doprowadzi do uzyskania przewagi rynkowej.

 

Jakie branże i typy zakładów przemysłowych mogą najbardziej skorzystać z oferowanych przez Państwa rozwiązań mikrosieciowych?

Rozwiązania, które oferujemy kierujemy dla zakładów przemysłowych, spółdzielni, klastrów, energetycznych, jaki i zarządców budynków o średnim i wysokim zapotrzebowaniu na energię, z adnotacją nie tylko elektryczną. Praktycznie wszędzie tam, gdzie kluczowe znaczenie ma ciągłość zasilania, optymalizacja kosztów energii. Nasze usługi proponujemy przedsiębiorcom, którzy w pełny i efektywny sposób chcą skorzystać z transformacji oraz aktywnie wprowadzają odnawialne technologie wytwarzania i magazynowania energii. Nie wyróżniam branż, w obecnej chwili praktycznie każdy jest zainteresowany obniżeniem kosztów pozyskania energii, ponieważ jest to bezpośrednio powiązane z rentownością biznesu.

 

Jakie są plany ESMETRIC MICROGRIDS na najbliższe miesiące?

Obecnie przygotowujemy rozwiązania do kilku wdrożeń magazynów energii na obiektach przemysłowych oraz farmach fotowoltaicznych. Dla nas wakacje będą okresem intensywnej pracy nad wprowadzaniem nowych potrzebnych funkcjonalności oraz ich sprawdzeniem. Wchodząc w technikalia, pracujemy nad monitoringiem zdolności magazynowania energii w perspektywach udziału w usługach bilansowania systemu, ale także śledzenia warunków gwarancji producenta. We wrześniu, przy okazji targów ENERGETAB pokażemy rozwiązanie do sterowania i zarządzania mikrosiecią. Już dzisiaj zapraszam do odwiedzenia nas w Biesku-Białej lub bezpośrednich rozmów o wspólnych projektach.

Dziękuję za wywiad.

 

Chcesz dowiedzieć się, czym są lub bierzesz już udział we wdrożeniach tego systemu w swoim zakładzie produkcyjnym?

Weź udział w 9. Konferencji „Inteligentna Energetyka” – Energetyczne mikrosieci przemysłowe – inteligentne systemy wytwarzania i zarządzania energią w przemyśle, która odbędzie się już 26 czerwca 2025 r. w Warszawie.

Podczas wydarzenia, Marcin Surma, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu ESMETRIC GROUP, wygłosi prezentację: Integracja systemów i urządzeń – tworzenie sprawnie działającej mikrosieci.

Rejestracja możliwa do 12.06.2025.

Na hasło "MAGIA ENERGETYKI" wpisane w pole Uwagi 20% zniżki na bilety.

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w
Regulaminie.

 

fot. freepik_fullvector