Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

12 listopada 2020 r. PGE wydało komunikat potwierdzający kontynuację prac związanych z budową nowoczesnej sieci łączności LTE450. Zadanie zostało uwzględnione w opublikowanej w październiku br. przez PGE Polska Grupa Energetyczna strategii Grupy do 2025 r.

LTE450 w nowej Strategii Grupy PGE

Nowa Strategia Grupy PGE zakłada transformację zmierzającą w kierunku uzyskania neutralności klimatycznej Grupy do 2050 r. poprzez realizację inwestycji w nisko- i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Niezbędnym elementem wdrożenia nowej strategii będzie niezawodny, nowoczesny system łączności, oparty na technologii LTE w przeznaczonym dla sektora energii pasmie 450 MHz. Prace w tym obszarze rozpoczęły się w 2018 r. a z końcem 2020 r. nabiorą tempa.

Więcej o Strategii Grupy PGE można przeczytać w tekście Jest tam też dostępny link do pełnej wersji dokumentu.

Jak do tej pory budową sieci LTE450 zajmowała się spółka PGE Systemy. Na dzień dzisiejszy przeprowadzone zostały już testy przedwdrożeniowe, rozwijana jest także współpraca z instytucjami rządowymi oraz operatorami systemów energetycznych i gazowych. Do końca bieżącego roku zakończą się testy biznesowe LTE-M (technologii łączności dla urządzeń), a w 2021 r. zostaną ogłoszone przetargi na dostawę sprzętu i infrastruktury dla sieci LTE450.

- Nowa strategia Grupy PGE i kierunki rozwoju polskiej energetyki otwierają nowe możliwości dla budowy nowoczesnej sieci łączności LTE450. Obszar ICT staje się kluczowy w Grupie PGE. Zgodnie z założeniami naszej nowej strategii LTE 450 będzie dźwignią rozwoju Grupy PGE oraz poprawi sprawność funkcjonowania całej organizacji. Budowany system łączności zapewni niezawodność pracy dyspozytorskiej, ale przede wszystkim będzie wsparciem dla integracji odnawialnych źródeł energii oraz energetyki rozproszonej i magazynów energii. LTE jest technologią sprawdzoną nie tylko w energetyce i obecnie bardziej rozwiniętą niż standard 5G, który dopiero zyskuje na popularności. To wpływa na atrakcyjność kosztów inwestycji w sieć LTE450 dzięki globalnym korzyściom skali – koomentuje kontynuację projektu Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. 

Wg byłego Wiceprezesa PGE Systemy - Andrzeja J. Piotrowskiego - włączenie systemu łączności operacyjnej i technicznej LTE450 na listę strategicznych inicjatyw grupy PGE to bardzo ważne działanie w trudnym dla gospodarki okresie. Obecnie szanse mają przede wszystkim projekty wsparte silną determinacją i proaktywną współpracą ze strony wszystkich interesariuszy.

Z pełnym komentarzem Piotrowskiego można zapoznać się w artykule:

Do kontynuacji budowy LTE450 przez PGE pozytyenie podchodzi również Gösta Kallner, Executive Chairman, 450 MHz Alliance. Kallner uważa, że szybkie rozpoczęcie budowy takiej sieci jest dobryą decyzją, gdyż planowanie i budowa sieci LTE450 jest w pewnych aspektach czasochłonna. W końcu LTE450 jest zdecydowanie nowocześniejszym rozwiązaniem dla branży energetycznej niż obecnie stosowane.

Cały wywiad z Gösta Kallner można przeczytać tu:

Harmonogram prac

W ramach prac zakłada się uruchomienie podstawowych usług w sieci LTE450, jak również rozbudowę zasięgu na terenie Polski oraz wdrażanie i rozwój nowych usług, jak np. Internet Rzeczy. Na 2021 r. w Grupie PGE zaplanowano uruchomienie postępowań zakupowych dla kluczowych komponentów infrastruktury sieci. Prowadzone pilotaże LTE450 mają potwierdzić możliwość rozszerzania zakresu planowanego wdrożenia nowych usług.

Na obecnym etapie projektu Grupa PGE przygotowuje specjalistyczne ekspertyyz i opinie techniczne w zakresie obiektów należących do PGE Dystrybucja, które będą używane w pierwszej kolejności do budowy sieci na etapie wdrożenia produkcyjnego. Kolejne planowane etapy obejmują także inne podmioty z sektora energii. Trwają m.in. uzgodnienia dotyczące przeprowadzenia pilotażu „Smart Metering” na terenie Enea Operator oraz rozpoczęcia prac badawczo-rozwojowych w zakresie telemetrii gazowej z Polską Spółką Gazownictwa.

Instytucje biorące udział w projekcie

Obszar ICT w Grupie PGE obsługuje spółka PGE Systemy. Od ponad dwóch lat w strukturach PGE Systemy funkcjonuje zespół projektowy, który wraz z PGE Dystrybucją i przy współpracy z innymi Operatorami Sieci Dystrybucyjnych (OSD), w ramach Ogólnopolskiego Zespołu Roboczego LTE450, pracuje nad standardami nowoczesnej sieci łączności.

W pracach Ogólnopolskiego Zespołu Roboczego biorą udział przedstawiciele: Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Cyfryzacji, Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Enei Operator, Energi Operator, Gaz System S.A., Innogy – Stoen Operator, Polskiej Spółki Gazownictwa, Tauron Dystrybucja, Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz PGE Dystrybucja i PGE Systemy.

 

Źródło: gkpge.pl, artykuły własne; fot.: freepik / GarryKillian