Breaking news
ENERGA-OPERATOR rozstrzygnęła postępowanie zakupowe obejmujące dostawy blisko 0,5 mln liczników zdalnego odczytu. Montaż liczników rozpocznie się w 2022 roku.

11 września 2020 r. na naszym portalu opublikowaliśmy artykuł, który wzbudził zaciekawienie Czytelników. Informacja dotyczyła budowy elektrowni fotowoltaicznej w technologii 4.0 przez KGHM ZANAM S.A. I właśnie o tę technologię 4.0 wiele osób zadało pytanie, a także czy były wersje 3.0 i 2.0?

 

Izabela Żylińska, Redaktor Naczelna, Smart-Grids.pl

 

Kto odpowie lepiej na pytania Czytelników, niż sami autorzy wiadomości? W związku z tym poprosiłam o komentarz do tekstu Zespół Prasowy KGHM Polska Miedź S.A. Poniżej zamieszczam odpowiedzi, jakie dostałam.

 

kghmCzym dokładnie jest elektrownia fotowoltaiczna oparta o technologię 4.0?

Elektrownia fotowoltaiczna KGHM ZANAM to pierwsza elektrownia w Polsce, która funkcjonować będzie w oparciu o technologię 4.0. Będzie to obiekt w pełni zinformatyzowany i zautomatyzowany, wyposażony w wirtualną dyspozytornię (Control Room) i wybudowany zgodnie z zalecanymi przez Międzynarodową Agencję Energii kierunkami rozwoju energetyki fotowoltaicznej. Elektrownia posiadać będzie system monitorowania wysokiej rozdzielczości, który umożliwi pełną diagnostykę stanu technicznego 24/7 i zdalne wykrywanie usterek. W ramach digitalizacji diagnozy stanu technicznego paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów wykorzystywane będą zaawansowane algorytmy analityczne oparte na przetwarzaniu ogromnych zbiorów danych (Big Data), uczeniu maszynowym (Machine Learning) i metodach sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence). 

Czym charakteryzują się technologia 3.0 i 2.0?

Technologia 4.0 jest ściśle powiązana z czwartą rewolucją przemysłową, która oparta jest na sieci / internecie i zakłada:

  • pionowe i poziome łączenie komponentów i maszyn w sieć, przy użyciu standardów internetowych;
  • identyfikowalne i komunikowalne obiekty;
  • samodoskonalące się obiekty.

Technologia 3.0 oparta jest na trzeciej rewolucji przemysłowej, która polega na cyfryzacji:

  • mikrokontrolery do sterowania maszynami;
  • wzrost automatyzacji;
  • systemy IT do planowania i kontroli produkcji.

Technologia 2.0 jest ściśle powiązana z drugą rewolucją przemysłową, która oparta jest na:

  • kartach perforowanych do zapisu informacji i pierwszych liniach produkcyjnych.

Czym technologia 4.0 różni się od dotychczas stosowanej w przypadku budowy elektrowni PV?

Zastosowanie technologii 4.0 w tym projekcie znacząco podnosi jego efektywność poprzez zastosowanie systemu monitorowania wysokiej rozdzielczości oraz wykorzystywanie zdalnej diagnostyki. Wszystkie zastosowane rozwiązania umożliwiają inteligentne zarządzanie wydajnością elektrowni PV poprzez stałe monitorowanie pracy paneli i inwerterów. W tym konkretnym projekcie mamy całkowicie zdigitalizowaną kontrolę procesu generacji na każdym jego poziomie. Nieefektywne lub uszkodzone panele PV decydują o sprawności całej instalacji. O wrażliwości instalacji na pogorszenie sprawności technicznej świadczy fakt, że zaledwie 1% słabszych modułów może spowodować 6% spadek generacji energii.

Serdecznie dziękuję za przygotowanie komentarza.

 

Fot.: media.kghm.com