Breaking news
Ruszyliśmy z nową wersją portalu Smart-Grids.pl. ZAPRASZAMY do zapisywania się na nasz Newsletter!

Przez ostatnie lata moduły i panele polikrystaliczne dominowały na rynku krajowym i światowym rynku inwestycji fotowoltaicznych. Główną przyczyną tego zjawiska była stosunkowa niska cena w odniesieniu do uzysków energii i sprawności. Wraz z rozwojem technologii OZE i przyrostem mocy zainstalowanej w PV trend ten uległ zmianie.

W 2019 r. technologia oparta na monokrysztale krzemu stanowiła zdecydowaną większość zarówno na rynku krajowym jak i światowym. Według danych przedstawionych w światowej mapie rozwoju technologii fotowoltaicznej - IRTPV produkcja wafli krzemowych polikrystalicznych stanowiła około 35% udział w zestawieniu globalnym. Daje się też zauważyć nowy trend - zwiększający się udział technologii mono- typu "n" (n- type), który wynosi już ponad 5%.

Panele wyprodukowane w tej technologii pojawiły się również na polskim rynku, a nawet na liniach produkcyjnych polskich producentów PV. Wg badania rynku przeprowadzonego na potrzeby raportu "Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020" oraz podsumowania analiz produktywności farm PV wykonanych przez IEO wynika, że panele monokrystaliczne cieszyły się w 2019 roku ogromną popularnością i zdecydowanie zdominowały panele polikrystaliczne. Dane zebrane wśród polskich producentów, firm instalatorskich i deweloperów wnoszą, iż panele monokrystaliczne stanowiły aż 80% udziału w krajowym rynku PV. Poniższy wykres ilustruje skalę i tempo dokonanych zmian technologicznych.

Skala przechodzenia z "mono" na "poli" jest bardzo wysoka i oznacza w szczególności progres na polskim rynku. Udział paneli polikrystalicznych w Polsce (niespełna 20%) był już znacząco niższy od światowych statystyk. Na taki obraz fotowoltaiki złożyło się wiele czynników. Z pewnością mający największy wpływ jest fakt, że rozbieżność cenowa pomiędzy poli- a mono nie jest tak duża jak kilka lat temu. Ponadto klienci dokonując wyboru, biorą pod uwagę nie tylko koszt [zł/kWp], ale też jakość, estetykę czy po prostu powierzchnię jaką ma zajmować instalacja PV. Z zasady wydajność paneli mono- jest wyższa od polikrystalicznych. Aby otrzymać określoną ilość energii elektrycznej z instalacji wybierając monokryształ wystarczy mniejsza liczba paneli. Ponadto, zazwyczaj technologii monokrystalicznej towarzyszy szerszy wachlarz oferowanych typów modułów (np. PERC, n- type czy full-black). Wraz z rosnącą świadomością rynku i poziomem wiedzy społeczeństwa na temat fotowoltaiki, zmienia się struktura decyzji podejmowanych w tym temacie. A przedstawione statystyki potwierdzają fakt, że polski rynek nadąża za trendami globalnymi.

Więcej analiz na temat krajowych trendów dotyczących cen modułów, wielkości oferowanej mocy, najczęściej wybieranych producentów znajdzie się w raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020”, którego publikacja odbędzie się 16 czerwca 2020.

 

Źródło: ieo.pl, fot.: freeimage / Debbie Mous