Breaking news
PILNE! Targi ENERGETICS zostały przeniesione na 2021 rok || EXPOPOWER na 2022 rok || Warsaw Industry Week na 3-5 listopada 2021!

W dniach 25-26 czerwca 2020 odbyła się premiera ONLINE PV Conference & EXPO Fotowoltaika w Polsce – perspektywy i wyzwania. Wydarzenie miało bardzo innowacyjny charakter i odbywało się na platformie, która umożliwiała bezpośrednią interakcję miedzy uczestnikami.

de- Zainteresowanie naszym wydarzeniem i bardzo dobra frekwencja przeszły nasze oczekiwania - zgodnie mówią organizatorki wydarzenia Anna Zaremba i Małgorzata Bartkowski, a potwierdzają to dane statystyczne:

  • Łączna liczba rejestracji 1105 osób.
  • Pierwszy dzień konferencja 915 osób (rotacyjnie).
  • Drugi dzień webinaria łącznie 915 osób.
  • Strefa EXPO – 675 odwiedzających.

Wydarzenie odbyło się na Platformie Meeting Application, która została indywidualnie dopasowana do potrzeb wydarzenia i nadal jest rozwijana.

Trzeba podkreślić wyjątkowo innowacyjny charakter tego wydarzenia. To było jedno z pierwszych, o ile nie pierwsze tego typu, wydarzenie w Polsce, które połączyło cześć konferencyjną, webinarową i wystawienniczą Expo, czyli w zasadzie nieomalże przeniosło ideę targów stacjonarnych na poziom online, całość dostępna dla uczestników na stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej.

Wydarzenie charakteryzowała bardzo bogata i rozbudowana część merytoryczna. Były poruszone najważniejsze tematy branżowe. Konferencję otworzył wykład dr Stanisława Pietruszko, Prezesa Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, który nakreślił sytuację na rynku fotowoltaicznym w Polsce i Europie. Bardzo pozytywnie została odebrana prognoza, że obecny trend utrzyma się na rynku polskim co najmniej do 2030 r.

Wiesław Jamiołkowski, Główny Specjalista Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedstawił działania i programy wspierające branżę fotowoltaiczną w Polsce.

Autorzy Przewodnika Aukcje OZE 2020 - Przemysław Kałek i Grzegorz Skarżyński - przedstawili tematykę aukcji OZE. Drugiego dnia w ramach webinarium Przemysław Kałek przedstawił uczestnikom od strony praktycznej jak najlepiej przygotować się do udziału w aukcjach OZE.

Przygotowanie i finansowanie inwestycji fotowoltaicznych z dotacji europejskich i krajowych w perspektywie 2020-2027 to był kolejny bardzo ważny temat, który był omówiony pierwszego dnia i kontynuowany drugiego w ramach webinaru. Temat został bardzo szczegółowo zaprezentowany przez Piotr Ostrowski z firmy Europrojekty Consulting sp. z o.o.

Tematem, który w ostatnim czasie jest szeroko komentowany w mediach jest Europejski Zielony Ład. W ramach ONLINE PV Conference & EXPO zagadnienie to przedstawiła dr Anna Dyląg, Prezes Zarządu firmy ABC Energia Sp. z o.o., ale także ekspertka zasiadająca w wielu gremiach związanych z promowaniem energetyki obywatelskiej.

Tematyką magazynowania energii i klastrów zajęła się Barbara Adamska, CEO ADM Poland i ekspertka zasiadająca w wielu gremiach. Z racji tego, że są to tematy bardzo obszerne pierwszego, dnia skupiła się na tematyce magazynowania energii, a drugiego - omówiła ten temat bardziej szczegółowo, dodając do zagadnienia klastry energii.

Ważnym tematem były przepisy przeciwpożarowe, które przedstawił dr Janusz Teneta z Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki. Równie dużym zainteresowaniem instalatorów cieszyło się webinarium „Jak nie instalować, jakich błędów unikać”, które prowadził Jakub Wiśniewski z Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, CEO Solwis.pl/dla-tych-co-na-dachu.

W ramach wydarzenia dystrybutorzy i producenci komponentów instalacji fotowoltaicznych, jak inwertery, moduły, konstrukcje, kable, zabezpieczenia oraz firmy oferujące produkty pozwalające podnieść jakość takich instalacji, czy też ich żywotność, miały możliwość zaprezentowania się na strefie EXPO, w ramach konferencji, a także prowadziły własne webinaria.

Sponsorami wydarzenia byli Portal OZE, Szkolenia OZE, Kehua Tech, Znshine oraz Seraphim.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym przez Ministerstwo Klimatu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Instytut Energetyki Odnawialnej oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W ramach Patronatu Medialnego Organizatorki współpracowały z Magazynem Fotowoltaika, PV Europe oraz portalami: gramwzielone.pll, smart-grids.pl, Biznes Alert, WysokieNapiecie.pl, inżynieria.com, Teraz Środowisko, Optimal Energy.

Event miał bardzo kompleksowy charakter. Organizatorki Małgorzata Bartkowski i Anna Zaremba informują, że wydarzenie będzie kontynuowane, gdyż z przeprowadzonych ankiet wynika, że zdecydowana większość uczestników widzi to wydarzenie w formule online jako uzupełniające do targów stacjonarnych. Data kolejnego spotkania będzie podana w najbliższym czasie po konsultacji z najważniejszymi partnerami. Organizatorki podkreślają, że zależy im na tym, aby ich wydarzenia były ponad wszelkimi podziałami i do współpracy zapraszają wszystkie podmioty zainteresowane promocją fotowoltaiki w Polsce.

Wychodząc naprzeciw potrzebom wielu firm, Anna Zaremba i Małgorzata Bartkowski we współpracy z Małgorzatą Hurnik, oferują również podmiotom działającym na polskim rynku PV organizację indywidualnych webinarów.

Wszystkie aktualne informacje na stronie www.pvconfexpo.pl.

 

Źródło: materiały Organizatorów