28 sierpnia opublikowaliśmy na naszym portalu odpowiedzi Ministerstwa Gospodarki na pytania dotyczące Operatora Informacji Pomiarowej. W nadesłanym materiale MG zarzuciło URE, że instytucja ta (wraz z KPRM) praktycznie zablokowała prace nad projektem OIP. Dodatkowo Urząd miał swoimi decyzjami taryfowymi zezwalać OSD na wdrażanie platformy wymiany informacji tzw. ebIX, która nie do końca jest do pogodzenia z OIP.
Zobacz: Operator Informacji Pomiarowej w pytaniach i odpowiedziach
W związku z powyższym wystąpiliśmy do Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o ustosunkowanie się do zarzutów przedstawionych przez Ministerstwo Gospodarki. Odpowiedź nadesłała nam Pani Agnieszka Głośniewska, Rzecznik Prasowa URE [pisownia oryginalna - przyp. red.]:
Szanowna Pani Redaktor,
Samo MG w publikowanym przez Państwa portal materiale stwierdza, że projekt ustawy wprowadzającej OIP przeszedł etap rekomendacji przez właściwe Komitety i został skierowany do Stałego Komitetu Rady Ministrów(SKRM). Cytuje za Państwa portalem : „Obecnie projekt założeń znajduje się na etapie rozpatrywania przez Stały Komitet Rady Ministrów”. Gdzie więc rzekoma blokada URE?
Jak Pani widzi, wewnętrznie sprzeczne jest więc twierdzenie, jakoby URE w jakikolwiek sposób blokowało prace nad projektem ustawy.
Z tego co nam wiadomo, dotychczasowe projekty dotyczące OIP uzależniały jego wdrożenie od dokonania zmian w aktach prawnych rangi ustawowej. Z pewnością URE – nie mając nawet inicjatywy ustawodawczej - nie blokuje powstania właściwych aktów prawnych. Tak jak każdy biorący udział w SKRM możemy zgłaszać swoje opinie i stanowiska, które mogą zostać uwzględnione, o ile Komitet uzna je za zasadne i celowe.
Narzędzie potocznie, w uproszczeniu, nazywane „platformą ebIX” jest tak naprawdę utworzeniem przez OSD jednolitego modelu wymiany informacji w popularnym na świecie standardzie ebIX. Te wypracowane standardy komunikacji w ramach powstającego Centralnego Systemu Wymiany Informacji (CSWI) mają na celu przyspieszenie procedury zmiany sprzedawcy i umożliwią pozyskanie od dystrybutorów szybkiej informacji i bardziej transparentnych danych.
Przedstawiony przez z dystrybutorów projekt CSWI jest więc w swej istocie narzędziem dającym platformę do wymiany zestandaryzowanych informacji pomiędzy OSD a spółkami obrotu, które umożliwią zoptymalizowanie procesu zmiany sprzedawcy, rozpatrywania reklamacji itp.
Produkt ten nie pozostaje w sprzeczności z realizacją projektu OIP, a w odróżnieniu od projektu OIP - nie wymaga zmian prawnych. Nie widzimy tutaj sprzeczności. Co więcej, w korespondencji z operatorem systemu przesyłowego oraz ministerstwem gospodarki regulator podkreślał konieczność umożliwienia przeniesienia projektu CSWI do podmiotu, który będzie realizował obowiązki przygotowania, wdrożenia i zarządzania OIP.
Nie posiadamy żadnych informacji, które upoważniałyby do stwierdzenia, że w aktualnym kształcie projektu CSWI nie jest możliwe jego wykorzystanie w procesie budowy OIP. Wprost przeciwnie, jak zapewniają dystrybutorzy, przyjęte rozwiązanie jest maksymalnie otwarte na ewentualne wdrożenie OIP i stwarza dla jego ewentualnego powstania stabilne podstawy. Co więcej, CSWI znacznie wykracza poza zakres OIP, gdyż jest systemem, który obsługuje wszystkie istotne procesy rynku detalicznego, mające na celu realizację umów sprzedaży energii elektrycznej (proces zmiany sprzedawcy, zawarcia umów, zmiany parametrów umów, reklamacji). Takie deklaracje dystrybutorzy wielokrotnie potwierdzali na spotkaniach, tak z udziałem Prezesa URE, jak i Ministerstwa Gospodarki.