Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Projekt Bezobsługowego Magazynu Liczników energii elektrycznej autorstwa Enei Operator wykorzystujący technologię identyfikacji radiowej znalazł się w ścisłym finale międzynarodowego konkursu RFID Journal Awards.

 

BML to nowoczesny, w pełni zautomatyzowany magazyn, który dzięki innowacyjnym rozwiązaniom jest dostępny dla uprawnionych pracowników całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Dzięki znacznikom radiowej identyfikacji danych (RFID) umieszczonych na urządzeniach możliwe jest równoczesne i masowe rozpoznawaniu elementów oraz urządzeń zdawanych lub pobieranych z magazynu. Magazyn pozwala na jednoczesne przechowywanie w nim ok. 2 tys. urządzeń, a prototypowa instalacja od prawie roku działa już przy siedzibie Enei Operator w Poznaniu.

– Awans naszego projektu Bezobsługowego Magazynu Liczników do finału międzynarodowego konkursu potwierdza, że w Enei Operator przygotowujemy i wdrażamy innowacyjne rozwiązania na globalną skalę. Jesteśmy dumni, że ta nowatorska inicjatywa przygotowana przez naszych pracowników została doceniona przez międzynarodowe gremium ekspertów. Projekt Bezobsługowego Magazynu Liczników jest tym bardziej wartościowy, że został z powodzeniem wdrożony i już dziś usprawnia funkcjonowanie spółki mówi Marcin Gawroński, prezes Enei Operator.

W Enei Operator technologia radiowej identyfikacji (RFID) wykorzystywana jest od kilku lat m.in. w gospodarce narzędziami, których ewidencja za pomocą znaczników RFID obejmuje kilkadziesiąt tysięcy pozycji. W spółce działa także system informatyczny do zarządzania aparaturą kontrolno-pomiarową oparty o rozwiązania RFID.

enea

– Doświadczenie zdobyte w tych obszarach pomaga w szerszym zastosowaniu technologii radiowej identyfikacji w działalności spółki. Automatyzacja określonych czynności, w tym wypadku obsługi magazynu liczników, przynosi korzyści naszym pracownikom, a także klientom – podkreśla Jacek Górski, wiceprezes Zarządu ds. Infrastruktury Sieciowej Enei Operator.

Bezobsługowy Magazyn Liczników to projekt, który zrealizowano w Departamencie Zarządzania Informacją Pomiarową Enei Operator przy współpracy z Łukasiewicz - Poznańskim Instytutem Technologicznym w Poznaniu.

– Bezobsługowy Magazyn Liczników pozwala monterowi na skorzystanie z zasobów magazynowych w dogodnym dla niego czasie, a pełna automatyka skraca proces zdania i pobrania urządzeń. Co więcej, dzięki zastosowanym technologiom, mamy możliwość na bieżąco sprawdzać stan magazynu – tłumaczy Grzegorz Marciniak, dyrektor Departamentu Zarządzania Informacją Pomiarową w Enei Operator.

Twórcy Bezobsługowego Magazynu Liczników, którzy są pasjonatami wykorzystania technologii RFID, zdecydowali się zgłosić projekt do międzynarodowego konkursu organizowanego przez RFID Journal z siedzibą w USA. Innowacyjne rozwiązanie Enei Operator znalazło uznanie jury i trafił do ścisłego finału konkursu. Projekt Bezobsługowego Magazynu Liczników będzie rywalizował o laur zwycięstwa w kategorii „Najlepsze wdrożenie RFID” z zespołem Avon i Somerset Police z Wielkiej Brytanii oraz CPC Corp. - tajwańską firmą z branży ropy naftowej i gazu.

Nagrody RFID Journal Awards przyznawane są firmom, które wyróżniły się pomyślnym wykorzystaniem technologii identyfikacji radiowej (RFID) lub Internetu rzeczy (IoT) lub wprowadzeniem nowego, wartościowego produktu lub usługi RFID/IoT. Ostateczne wyniki rywalizacji ogłoszone zostaną w dniach 9-11 maja 2023 r. podczas uroczystej gali w Orange County Convention Center w Orlando.

 

Źródło: media.enea.pl