Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Apator został członkiem organizacji G3-PLC Alliance z siedzibą w Paryżu, wspierającej upowszechnienie standardu telekomunikacyjnego G3-PLC. To kolejny krok w procesie budowania pozycji grupy Apator jako dostawcy inteligentnych systemów i urządzeń pomiarowych.

- Konsekwentnie realizujemy naszą strategię, która zakłada m.in. zdolność pracy naszych liczników we wszystkich najważniejszych, najszerzej reprezentowanych i wymaganych w Europie otwartych standardach - PRIME, OSGP i G3-PLC – komentuje Andrzej Szostak, Prezes Zarządu Apator SA.

Apator jest już członkiem wszystkich trzech stowarzyszeń, wspierających wymienione systemy. Dysponuje lub będzie w najbliższej przyszłości dysponował licznikami zgodnymi z tymi standardami. Pracuje również nad uzupełnieniem oferty o pozostałe krytyczne elementy systemu, tj. wielosystemowe koncentratory i systemy kolekcji danych (HES).

- To ogromne przedsięwzięcie i jednocześnie ogromna szansa biznesowa dla grupy Apator, zarówno w kontekście oferty kierowanej bezpośrednio do polskich OSD, jak również w zakresie rozwijania współpracy z naszymi zagranicznymi partnerami – dodaje Prezes Andrzej Szostak.

Standard G3-PLC, chociaż ma rodowód pomiarowy, nadaje się także do innych zastosowań w ramach inteligentnych sieci (Smart Grids).

- Można mówić tu o zarządzaniu energią w budynkach, rozwoju automatyki w budynkach, ładowaniu samochodów elektrycznych (i wykorzystaniu ich jako magazynów energii), zdalnej kontroli oświetlenia, automatyzacji w przemyśle czy optymalizacji pracy sieci elektroenergetycznej – mówi Jarosław Wojtulewicz, Doradca Zarządu Apator SA ds. Strategii.

G3-PLC jest otwartym standardem telekomunikacyjnym, zaprojektowanym aby w maksymalnym stopniu zwiększyć pewność i stabilność transmisji danych, uprościć instalację i uruchomienie (plug&play), umożliwić skalowalność rozwiązań dzięki zwiększonej prędkości transmisji danych (setki kb/s). Główne zalety urządzeń pracujących w otwartym standardzie G3- PLC to duża szybkość i efektywność transmisji danych po sieci energetycznej oraz przygotowanie standardu do integracji z wszelkimi urządzeniami automatycznie komunikującymi się pomiędzy sobą (M2M – Machine to Machine), dzięki czemu standard ten jest przygotowany do aplikacji w przyszłych urządzeniach Smart Grids i ułatwia aplikację całkowicie nowych usług świadczonych m.in. przez internet. Standard G3-PLC jako jeden z niewielu od początku uwzględniał również bezpieczną transmisję danych dzięki zaawansowanej kryptografii AES 128.