Breaking news
Już 06.12.2023 r. w Warszawie porozmawiamy o cyberbezpieczeństwie w energetycze podczas 7. Konferencji „Inteligentna Energetyka”. ZAPRASZAMY! www.inteligentaenergetyka.pl

Dla miłośników energooszczędnych i ekologicznych technologii z sektora OZE to właśnie Kielce stanowią najważniejszy punkt na mapie Polski! 25. edycja targów Enex okazała się być rekordową pod wieloma względami. W Targach Kielce swoją ofertę zaprezentowało 323 firmy z 15 krajów, a kielecki ośrodek odwiedziło ponad 20 tysięcy zwiedzających.

 

enexW jubileuszowej, 25. edycji Targów Enex wzięło udział 248 wiodących firm w branży energetycznej z 15 krajów prezentujących najnowsze energooszczędne i ekologiczne technologie z zakresu odnawialnych źródeł energii. W ofercie Wystawców spotkania branży energetycznej nie zabrakło m.in. prezentacji nowoczesnych systemów grzewczych oraz wentylacyjnych, najnowszych rozwiązań fotowoltaicznych oraz magazynów energii, rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, a nawet technologii wodorowych.

 

Premierowe pokazy i najnowsze rozwiązania branżowe na targach Enex

Podczas pierwszego dnia targów Enex miały miejsce premierowe prezentacje takich rozwiązań jak: pionierskie pompy ciepła Aquarea A2W z serii K i L od Panasonic, najnowsze wersje liczników pomiaru zużycia prądu Smart Meter od firmy Fronius, technologia budowy drewnianych domów panelowych wykorzystujących technologię CLT od KENO Home, seria systemu magazynowania energii dla gospodarstw domowych iStoragE od firmy Kehua oraz premiera SOFAR 110-125KTLX-G4 - produkt prezentowany przez firmę Energynat. Nie zabrakło premier również drugiego dnia targów: Viessmann z premierą „niewidzialnych systemów grzewczych”, BRUK-BET PV z pokazem nowego falownika, Mitsubishi Electric z nową pompą ciepła na czynnik chłodniczy R290 oraz Hypontech Polska z hybrydowym rozwiązaniem. W trakcie targów Enex swoją premierę miał TIGO EI Residential - Nowe rozwiązanie magazynowania energii od Tigo Energy, którego funkcjonowanie omówiła Małgorzata Osińska z firmy Tigo. Rozwiązanie dodatkowo zaprezentowane zostało na stoisku firmy 7Sun. Krajowe i światowe nowości można było spotkać również na stoiskach Wystawców.

 

Technologia Rolls-Royce prezentowana na targach Enex

Po raz pierwszy w Polsce, podczas targów Enex brytyjskie przedsiębiorstwo Rolls-Royce SMR zaprezentowało technologię budowy małych elektrowni produkujących wodór, który może zasilać miasta lub przemysł. Wybrana technologia ma umożliwić realizację zeroemisyjnych celów energetycznych Centralnego Klastra Wodorowego, powołanego przez Świętokrzyską Grupę Industria, liczącego 50 podmiotów – instytucji, samorządów i firm. Sygnatariusze deklaracji dążą do stworzenia do 2030 roku zeroemisyjnych źródeł energii zdolnych do produkcji 4 TWh energii rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 MW co ma się przełożyć na produkcję 50 000 ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu, ciężarówek i transportu publicznego w miastach. Ma to dać redukcję emisji CO2 o 400 000 ton rocznie. W trakcie pierwszego dnia jubileuszowego spotkania branży energetycznej do Klastra dołączyły również Targi Kielce.

 

Branżowe seminaria, fora i konferencje: o pompach ciepła, fotowoltaice i magazynach energii

Przedstawiciele branży fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych, inwestorzy, przedstawiciele władz samorządowych oraz pasjonaci energetyki słonecznej podczas targów Enex mogli wziąć udział w Forum Fotowoltaicznym Solar+ , ogólnopolskiej konferencji poświęconej branży PV, kwestiom związanym z przyszłością fotowoltaiki w Polsce, czy dynamicznemu rozwojowi magazynów energii. W trakcie targów zorganizowano również XVI Forum Pomp Ciepła, które było okazją do poznania nowości technicznych i produktowych z branży pomp ciepła i techniki grzewczej, możliwości dofinansowań na ten rodzaj technologii oraz wymiany doświadczeń branży instalacyjnej. Osoby zainteresowane najnowszymi trendami, projektami i rozwiązaniami w dziedzinie magazynów energii mogły wziąć udział w V edycji konferencji ENERGIA PL, która odbyła się pierwszego dnia spotkania branży energetycznej. To wydarzenie przeprowadzone zostało w czterech grupach tematycznych: prawo, systemy zarządzania energią, produkty finansowe oraz przykłady rynkowych realizacji i magazynów energii. W trakcie targów Enex można było wziąć udział w szkoleniu Solacademy pt. ”Zestawy do magazynowania energii - poznaj gotowe rozwiązania” prowadzone przez Damiana Wilczka oraz w seminarium pt. „Rozproszony system regulacji parametrów sieci niskiego napięcia”, w której prelegentem był prof. dr hab. inż. Zbigniew Krzemiński - Prezes Zarządu MMB Drives.

 

Na kolejną edycję Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX zapraszamy w 2024 roku!

 

Źródło: targikielce.pl