Breaking news
Guidehouse: 10 krajów, które znalazło się w 1Q22 w czołówce w magazynowaniu energii: USA, Chiny, Australia, Indie, Japonia, Hiszpania, Niemcy, Brazylia, Wielka Brytania i Francja.

Enex w sieci okazał się sukcesem! W wirtualnej odsłonie targów Odnawialnych Źródeł Energii wzięło udział 21 prelegentów reprezentujących największe firmy i stowarzyszenia związane z branżą OZE. Wydarzenie obejrzało 2228 osób z całej Polski.

enexRok 2020 był dla branży odnawialnych źródeł energii w Polsce przełomowy. Wzrost sprzedaży zanotowały mikroinstalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów. Zmiany na rynku odczuwają producenci, dystrybutorzy i instalatorzy. Rok 2021 zapowiada się równie intensywnie, dlatego Targi Kielce postanowiły, mimo pandemii, stworzyć miejsce, gdzie branża będzie mogła zaprezentować swoje produkty, a specjaliści podsumować miniony rok.

 

Panele fotowoltaiczne w natarciu

Energetyczne wydarzenie podzielono na trzy bloki tematyczne. Podczas energetycznego talk-show prowadzonego przez dziennikarzy portalu Globenergia rozmawiano między innymi o dalszych losach programu Mój Prąd czy ustawie mocowej. Poruszono także tematy dotyczące przyszłości odnawialnych źródeł energii.

Jednak sercem programu były rozmowy dotyczące nowych urządzeń i rozwiązań dla branży OZE. Ta gałąź gospodarki rozwija się niezwykle szybko, więc odpowiadanie na potrzeby rynku i konsumentów są niezwykle ważne. Wiedzą to zarówno producenci, jak i instalatorzy, szukający innowacyjnych, ale także wydajnych rozwiązań.

W panelu dotyczącym fotowoltaiki i elektroeneretyki udział wzięli przedstawiciele największych firm. Wśród prelegentów pojawili się m.in. SolarEdge, SBF Polska PV, Fronius, LG, Corab, Nomitech, Jean Muller, KENO, Sunprofi, Solgen i GoodWe. Jak na targi przystało firmy zaprezentowały premierowe produkty m.in. dachy solarne, ograniczniki przepięć czy bloczki balastowe. Nie obyło się także bez dyskusji. Wśród poruszonych  tematów pojawiły się te dotyczące nowych falowników i optymalizacji dla małych dachów oraz nowych serii modułów. Prelegenci dokonali także przeglądu dostępnych konstrukcji, a także sposobów na zabezpieczenie systemów PV przez przepięciami. Rozmawiano również o  kodeksach sieciowych NC RfG.

 

Nowości na rynku pomp ciepła

Targi Enex w sieci to także pompy ciepła i energooszczędne techniki budowlane. Wśród prelegentów tego panelu pojawili się m.in. Grzegorz Burek (GLOBenergia), Rafał Januszkiewicz (Viessman), Małgorzata Smuczyńska (NIBE), Andrzej Oczoś (GALMET), Magdalena Sawicka-Balcerzak (Daikin), Jakub Kapuśniak (DEFRO), Kamil Rosa (Immergas), Damian Błaszczyk (AX Technology Sp. z o.o.).

Eksperci debatowali o tym, jakie rozwiązania energetyczne są najbardziej wydajne, a także które z nich przyniosą największe oszczędności w przyszłości. Wyjaśnili także, na czym opiera się praca pomp ciepła oraz, jakimi parametrami kierować się podczas wyboru danego urządzenia.

Zaprezentowano także nowe rozwiązania takie jak gruntowe pompy ciepła czy pompy typu woda/powietrze, a także magazyny energii.

 

Narody dla najlepszych w branży

Tradycją targów są nagrody. Tym razem także ich nie zabrakło. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto konkurs „Dobre praktyki w dobrych rękach”, w którym wyróżnia się firmy za najlepsze realizacje energetyczne i ekologiczne w Polsce.

Statuetkę Enex Award otrzymały zaś produkty, które swoją innowacyjnością zmieniają rynek OZE. W tym roku komisja nagrodziła zarówno rozwiązania dotyczące elektromobilności, jak i fotowoltaiki i pomp ciepła. Wyróżniono urządzenia, ale także podzespoły wpływające na lepsze oraz bardziej wydajniejsze funkcjonowanie produktów.

 

Źródło: targikielce.pl