Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected]

Oszczędność czasu, zmniejszenie kosztów, optymalizacja efektywności pracy, to korzyści, jakie daje zastosowanie w energetyce zaawansowanych narzędzi cyfrowych, takich jak chmura obliczeniowa – zgodzili się uczestnicy debaty „Cyfryzacja w energetyce”, która odbyła się 16 grudnia 2021 r. w Centrum Prasowym PAP. W dyskusji wzięli udział Robert Perkowski, wiceprezes ds. operacyjnych PGNiG oraz Tomasz Niebylski, dyrektor sprzedaży w Microsoft.

 

freeimage_cricava- Chmura obliczeniowa to jest filozofia wykorzystania pewnych zasobów – mówił Tomasz Niebylski, dyrektor ds. sprzedaży Microsoft i podkreślił, że ta technologia daje możliwości, jakie dotychczas nie istniały w tradycyjnym środowisku.  

Wymienił tu wręcz nieograniczone skalowanie mocy obliczeniowej, elastyczne i dynamiczne zarządzanie potrzebami obliczeniowymi w zależności od sytuacji, możliwość uczenia się algorytmów sztucznej inteligencji na dużo większych zbiorach danych, co znacząco zwiększa ich precyzję działań.

Z możliwości chmury obliczeniowej korzysta Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) w zakresie projektowania wydobycia złóż ropy naftowej i gazu.

- Działanie chmury obliczeniowej jest dla nas procesem, który ma przede wszystkim przyspieszyć symulację sposobu wykorzystania danego złoża, a to jest jednoznaczne z jednostkowym obniżeniem kosztów i robieniem tej pracy zdecydowanie lepiej – wskazywał Robert Perkowski, wiceprezes ds. operacyjnych PGNiG.  

Bez udziału sztucznej inteligencji ten proces trwa zdecydowanie dłużej.

- Trudno sobie wyobrazić lepsze narzędzie do przyspieszenia tych procesów, które potrafiły trwać miesiąc, a dziś mieszczą się w czasie liczonym w minutach – zapewnił wiceprezes Perkowski.

Jednak zaznaczył, że taka cyfrowa interpretacja musi być połączona z odwiertami, z których każdy może kosztować nawet sto kilkadziesiąt mln zł. Dzięki sztucznej inteligencji znacznie zmniejsza się – według Roberta Perkowskiego ryzyko popełnienia błędu przy jego lokalizacji.

- Jeżeli mamy testować pewne rzeczy, to chcemy, aby nasze niepowodzenia były jak najtańsze. Tutaj praktycznie nie ma przestrzeni na błąd – skomentował Tomasz Niebylski. - Jeżeli odwzorowujemy takie złoże w postaci cyfrowej, mamy pewnego rodzaju cyfrowego bliźniaka, co jest możliwe tylko w chmurze, i możemy sobie na nim w dowolny sposób eksperymentować - wyjaśnił.

Również zwiększenie efektywności wydobycia to w pewnym stopniu zasługa chmury obliczeniowej.

- Dziś wykorzystując chmurę obliczeniową już wiemy, że w przeciągu najbliższych dwóch lat, uda nam się udowodnić, że posiadamy w dyspozycji dodatkowych ponad 7 mld m sześć. gazu, który będziemy w stanie wydobyć – zapewniał wiceprezes PGNiG. - Ten proces pozwala na przedłużenie żywotności kopalń o średnio 10 lat, a to oznacza zwiększony wpływ podatkowy do jednostek samorządu terytorialnego, do administracji państwowej, ale również dodatkową pracę dla podwykonawców i zatrudnionych – zapewniał.

Dyrektor Niebylski zwrócił natomiast uwagę na bezpieczeństwo danych w chmurze obliczeniowej.

- Firmy takie jak Microsoft inwestują naprawdę ogromne pieniądze w bezpieczeństwo – w ciągu najbliższych 5 lat będzie to ponad 20 miliardów dolarów. Zatrudniamy globalnie ponad 8500 ekspertów od bezpieczeństwa, którzy wsparci przez sztuczną inteligencję analizują ponad 24 biliony sygnałów dziennie, by chronić chmurę przed atakami i zabezpieczyć ją w sposób systemowy – wyjaśnił. - Chmura jest też narzędziem bardzo elastycznym, możliwości jej wykorzystania w polskiej energetyce jest nieskończona ilość – zaznaczył podając przykład stabilizacji systemu dystrybucyjnego gazu z udziałem prosumentów, czyli osób produkujących energię na swoje potrzeb.

- Próba stabilizacji tego systemu jest możliwa tylko przy zastosowaniu bardzo wyrafinowanych technik informatycznych, które dostępne są w chmurze – wskazał.

 

Źródło: PAP MediaRoom; fot.: freeimage / cricava