Breaking news
KNM 2022: europejski rynek baterii litowo-jonowych wzrośnie 50-krotnie w ciągu najbliższych 10 lat

Przy skali naszej działalności, prawie 6 mln klientów, blockchain ma ogromny potencjał. Technologia gwarantuje wiarygodność, uniemożliwia modyfikację publikowanych dokumentów, uwierzytelniania użytkowników oraz ułatwia przesyłanie informacji między kontrahentami – podkreśla Leszek Chwalik, Wiceprezes Zarządu ds. CUW IT, TAURON Obsługa Klienta Sp. z o.o.

 

Leszek Chwalik, Wiceprezes Zarządu ds. CUW IT, TAURON Obsługa Klienta Sp. z o.o.

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

TAURON jest pierwszą firmą energetyczną w Polsce, która wdraża rozwiązanie z zakresu blockchain. Dlaczego zdecydowali się Państwo na realizację takiego projektu?

Aktualnie jesteśmy w trakcie wdrażania tej technologii w Grupie. Głównym, dalekosiężnym celem wdrożenia technologii blockchain jest odejście od wysyłania papierowych umów oraz wprowadzenie tańszej i skuteczniejszej cyfrowej komunikacji z klientami. Chcemy tę technologię adoptować również do innych obszarów naszej działalności.

 

Umowa Akceleracyjna w zakresie przeprowadzenia pilotażu technologii blockchain w obsłudze klienta pomiędzy TAURON Obsługa Klienta a Billon Digital Services podpisana została w grudniu 2019 r. Jak wyglądały prace nad rozwiązaniem i kiedy zostało one oddane klientom do testów w ramach pilotażu?

Z związku z tym, że technologia jest nowa i posiada naszym zdaniem znaczący potencjał, zdecydowaliśmy się w pierwszym kroku na jej przetestowanie.

Zdecydowaliśmy, by badanie przeprowadzić na grupie pilotażowej złożonej z kilkuset naszych klientów. Pilotaż narzędzia umożliwił weryfikację działania technologii i mechanizmów oprogramowania, a także pozwolił ocenić czy rozwiązanie jest wystarczająco przyjazne dla klientów Grupy TAURON. Po raz pierwszy przetestowaliśmy to rozwiązanie już w kwietniu 2020 r. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na wdrożenie rozwiązania po półrocznych testach, których największa intensywność przypadła na okres pandemii koronawirusa.

 

Czy w Państwa opinii blockchain sprawdził się do realizacji pierwszych powierzonych zadań?

Tak, ta technologia gwarantuje wiarygodność, uniemożliwia modyfikację publikowanych dokumentów, uwierzytelniania użytkowników oraz ułatwia przesyłanie informacji między kontrahentami. Ta technologia ma przy skali naszej działalności, prawie 6 mln klientów, ogromny potencjał.

Co istotne, stworzony protokół blockchain jest zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi trwałego nośnika informacji, co umożliwia rezygnację z przesyłania umów pocztą,  pozwoli nam również zaoszczędzić czas i pieniądze związane z wysyłką dokumentów w tradycyjnej formie.

 

A co sądzi o Państwa rozwiązaniu grupa pilotażowa klientów?

Po zakończonym pilotażu przeprowadziliśmy badanie zadowolenia Klientów, które potwierdziło zasadność wdrożenia. Około 85% klientów było zadowolonych z tego sposobu współpracy i udostępniania dokumentów, a chcących korzystać z tego rozwiązania było ponad 90% ankietowanych.

 

Jakie plany na dalszą cyfryzację świadczonych usług ma TAURON?

W ramach realizacji naszej nowej strategii, technologia cyfrowa stanowi kluczowe narzędzie w każdym z obszarów działalności Taurona. Przypomnę, że nasza Grupa już od ponad 10 lat  jest w procesie ciągłej cyfryzacji kolejnych obszarów biznesowych.  

Bez cyfryzacji nie można dzisiaj optymalizować funkcjonowania firmy, nie wyobrażamy sobie dzisiaj działać bez narzędzi cyfrowych. To jest wpisane w nasze biznesowe DNA. Do 2030 r. chcemy w pełni zdigitalizować naszą obsługę klienta.

Ponadto cyfryzujemy obszar zarządzania majątkiem czy zarządzania automatyką przemysłową. Nie bez znaczenia jest też podjęcie działań związanych z podniesieniem kompetencji cyfrowych naszych pracowników. 

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Leszek Chwalik, był Prelegentem podczas 6. Konferencji „Inteligentna Energetyka” – Energetyka 3D: Digitalizacja | Decentralizacja | Dekarbonizacja, która odbyła się 22 czerwca 2022 r. w Warszawie. Podczas wydarzenia wygłosił prezentację pt. „Blockchain jako element digitalizacji usług w Grupie TAURON”. Więcej o Prelegencie znajdą Państwo na stronie internetowej wydarzenia.

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska.
Więcej w Regulaminie.
© Artykuł sponsorowany