Breaking news
ENERGA-OPERATOR rozstrzygnęła postępowanie zakupowe obejmujące dostawy blisko 0,5 mln liczników zdalnego odczytu. Montaż liczników rozpocznie się w 2022 roku.

Energa Operator modernizuje linię wysokiego napięcia, zasilającą cztery duże stacje elektroenergetyczne na Pomorzu. To Główne Punkty Zasilania: Słupsk Poznańska – Dębnica Kaszubska – Gałąźnia Mała – Bytów. Dzięki wspomnianej linii energia elektryczna dostarczana jest do blisko 27 tys. odbiorców z tego terenu.

 

energaModernizowany odcinek sieci przebiega w znacznej części przez zalesione tereny w pobliżu Doliny Słupi. Jest on przez to szczególnie narażony na efekty działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Linia została znacznie uszkodzona podczas orkanu Ksawery.

 

Innowacyjne rozwiązania

Stare betonowe konstrukcje zastąpią 164 kratowe stanowiska słupowe wykonane z ocynkowanej stali, które zostaną wybudowane w ramach inwestycji. Dodatkowo, aby podnieść bezpieczeństwo linii na odcinkach leśnych, słupy zostaną podwyższone o 10 m w stosunku do obowiązujących norm. Dzięki temu linia wysokiego napięcia w całości przebiegać będzie nad koronami drzew, co znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo uszkodzenia przewodów roboczych przez wiatrołomy lub połamane gałęzie.

 

Nowoczesne technologie

Odcinek sieci, który jest zmodernizowany, wyposażony zostanie również w przewody wykonane w nowoczesnej technologii. Umożliwi ona dwukrotne zwiększenie temperatury granicznej pracy linii (+80°C). Pozwoli to na znaczny wzrost maksymalnej obciążalności sieci w tym miejscu, uwalniając tym samym dodatkowy potencjał przyłączeniowy na zasilanych z niej obszarach.

Linia zostanie wyposażona również w światłowód pozwalający m.in. na monitorowanie parametrów jej pracy oraz zdalne nią sterowanie z centrum dyspozytorskiego.

Długość odcinka budowanego w miejscu dotychczasowej sieci wynosi ponad 45 km. Łączny koszt inwestycji to 16,6 mln zł. Ukończenie przedsięwzięcia planowane jest do końca 2021 r.

 

Źródło: media.energa.pl