Breaking news
ENERGA-OPERATOR rozstrzygnęła postępowanie zakupowe obejmujące dostawy blisko 0,5 mln liczników zdalnego odczytu. Montaż liczników rozpocznie się w 2022 roku.

Nasze magazyny są projektowane i budowane w Polsce, w województwie łódzkim. Dotychczasowe doświadczenie w projektowaniu pakietów akumulatorowych z BMS pozwoliły w naturalny sposób wprowadzić do naszej oferty magazyny energii LiFePO4 dla OZE – podkreśla Kamil Talar, Manager ds. BESS w NRG Projekt sp. z o.o.

 

Kamil Talar,
Manager ds. BESS [Battery Energy Storage Systems],
NRG Projekt sp. z o.o.

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

NRG Projekt – firma z wieloletnim doświadczeniem. Czym do tej pory zajmowali się Państwo w ramach swojej działalności i dlaczego zdecydowali się Państwo wejść w magazyny energii?

Od początku działalności domeną firmy NRG była sprzedaż rozwiązań bateryjnych i akumulatorowych. Właściciel od ponad 20 lat aktywnie działa w branży bateryjnej, z sentymentem wspominając polskie fabryki baterii, w których rozwój był zaangażowany. Jako NRG produkowaliśmy pakiety akumulatorowe zasilające kasy fiskalne, elektronarzędzia, dedykowane systemy zasilania dla infrastruktury awaryjnej i nadzoru.

Kolejnym etapem był rozwój działu projektowego. Ten etap pozwolił uelastycznić i przyspieszyć proces produkcji, integrując pionowo procesy wstecz. Aktualnie dostarczamy pakiety akumulatorowe dla branż:

 • wydobywczej – zasilanie pojazdów szynowych i kołowych;
 • paliwowej – magazyny energii;
 • rybołówstwo – pakiety podwodne (stosowane w Skandynawii);
 • elektromobilność – pakiety dla hulajnóg, pojazdów specjalnego przeznaczenia, kamperów, samochodów wyścigowych i konwersje samochodów;
 • medyczna – urządzenia medyczne;
 • oświetleniowa – systemy awaryjne;
 • transport wodny – houseboaty, tramwaje wodne, skutery wodne;
 • OZE – magazyny energii LFP dla prosumentów, przedsiębiorstw, rozwiązania kontenerowe do instalacji hybrydowych z farmą fotowoltaiczną, wiatrową, MEW.

Magazyn energii to wysokiej jakości akumulator budowany w oparciu o technologię litowo-jonową. Dotychczasowe doświadczenie w projektowaniu pakietów akumulatorowych z BMS pozwoliły w naturalny sposób wprowadzić do naszej oferty magazyny energii LiFePO4 (LFP) dla OZE.

 

Czy oferowane przez Państwa magazyny energii to rozwiązania zaprojektowane i zbudowane od podstaw przez NRG Projekt? W jakiej technologii mają Państwo w asortymencie magazyny energii? Jaka jest średnia cena?

Tak, nasze magazyny są projektowane i budowane w Polsce, w województwie łódzkim. Kilkukrotnie badamy jakość i parametry ogniw, przed doborem ogniw do charakteru aplikacji.

Magazyny budujemy w bezpiecznej technologii litowo-żelazowo-fosforanowej LiFePO4 oraz litowo-tytanowej LTO. W pozostałych aplikacjach stosujemy również inne technologie.

Większość wycen jest indywidualna. Na cenę bezpośrednio wpływa:

 • rodzaj ogniw,
 • pojemność i napięcie magazynu energii,
 • rodzaj obudowy,
 • poziom systemów bezpieczeństwa (ppoż., ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja).

 

Magazyn energii od NRG Projekt dla przedsiębiorstw czy dla prosumentów? Jaka jest grupa docelowa urządzeń i w jakich zastosowaniach sprawdzą się Państwa produkty?

Dostarczamy magazyny energii dla prosumentów 5 kWh i 10 kWh. Dla przedsiębiorstw o mocy 100 kW, 250 kW, 500 kW i wielokrotność. Magazyny energii mogą pracować z fotowoltaiką w kilku scenariuszach pracy.

Nasze przykładowe realizacje:

 • 4 tonowy magazyn energii zasilający kolejki podziemne typu GAD, elektryfikacja przemysłu wydobywczego.
 • Pakiet zasilający wyścigowy samochód elektryczny Rally Cross.
 • Magazyn Energii z inwerterem dla prosumenta.
 • Magazyn energii dla przedsiębiorstw.

magazyn

 

PEP2030, KPO, nadchodząca ustawa o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw – czy nowe dokumenty rządowe wspierają budowę magazynów energii w Polsce?

Aktywnie bierzemy udział w konsultacjach i zmianach prawa energetycznego. Naszym zdaniem aktualne zmiany i rozporządzenia to krok w stronę zielonej transformacji, umożliwiający rozwój magazynów energii w Polsce. Zmiany tworzone są racjonalnie w oparciu o rozmowy z praktykami. Niestety część operatorów nadal traktuje magazyny energii jako źródło i uniemożliwia budowę magazynów energii. Kluczowym momentem będzie implementacja aktualnych zmian przez operatorów w procedurze wydania warunków przyłączeniowych.

 

W którą stronę pójdzie sektor magazynowania energii w najbliższych latach w Polsce?

Zgodnie z analizami, sektor czeka dynamiczny rozwój. W szczególności instalacje dotowane z KPO dla przedsiębiorstw i magazyny duże wspierające prace sieci zasługują na szczególną uwagę. Znacząca aprecjacja uprawnień do emisji CO2 od drugiego kwartału 2020 roku, wpływa bezpośrednie na powiększenie funduszu na modernizację sieci. Jednym z priorytetowych programów modernizacji sieci jest magazynowanie energii. Co więcej wpływ na rozwój sektora dużych magazynów energii będzie miała podjęta przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska próba zwrócenia uwagi na niski stopień wykorzystania mocy przyłącza przez instalacje OZE w okresie roku kalendarzowego. Zapoczątkowanie aukcji hybrydowych to krok w stronę wzrostu efektywności wykorzystania mocy przyłączeniowej, dzięki połączeniu instalacji OZE z magazynami energii i rozłożeniu w czasie oddawania mocy do sieci. Kolejny aspekt przemawiający za rozwojem magazynów energii to cel klimatyczny UE na 2030 rok, który implikuje konieczność rozwoju sterowalnych źródeł OZE.

Rozwój większych instalacji i ich przyszłość jest łatwiej przewidywalna, niż perspektywy dla mniejszych instalacji fotowoltaicznych z magazynem energii dla prosumentów, które są drogie i bez dotacji na poziomie proponowanym we Włoszech czy Belgii będą nadal niszowym produktem.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w Regulaminie.