Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected].

ENEA Operator, Energa Operator, Tauron Dystrybucja i PGE Dystrybucja podały dane za 2020 r. dotyczące wydanych warunków przyłączenia dla źródeł fotowoltaicznych.

Z danych uzyskanych od czterech największych OSD w Polsce - ENEA Operator, Energa Operator, Tauron Dystrybucja i PGE Dystrybucja - wynika, że w IV kw. 2020 r. wydano 1,8 GW warunków przyłączenia dla źródeł fotowoltaicznych. W poprzednich okresach było to odpowiednio: I kw. 2020 - 641 MW, II kw. - 838 MW, III kw. - 1174 MW. W 2020 r. łącznie wydano 4,4 GW warunków przyłączenia dla źródeł przyłączających się do sieci o napięciu wyższym niż 1 kV. Warunki przyłączenia wydane tylko w 2020 r. dla samych farm fotowoltaicznych przekroczyły już obecną całkowitą moc zainstalowaną w fotowoltaice, która wg danych ARE S.A. na koniec ubiegłego roku wyniosła 3,96 GW.

oze1

Enea Operator została liderem w liczbie wydanych warunków przyłączenia dla fotowoltaiki w 2020 r. i wynosi ona 2,2 GW. Stanowi to połowę całkowitej mocy wydanych warunków przyłączeń w 2020 r. w całej Polsce. Pozostli OSD wydali łącznie 2,2 GW warunków przyłączeń, w tym: Tauron Dystrybucja - ok. 480 MW, PGE Dystrybucja - 775 MW, Energa Operator - 963 MW.

Na koniec 2020 r. warunki przyłączenia do sieci posiadało ponad 5,6 tys. projektów PV o łącznej mocy prawie 10 GW. Wśród tych 10 GW są projekty, które już wzięły udział w aukcjach OZE, lecz nie zdążyły się jeszcze wybudować i rozpocząć wytwarzania energii – są to głównie projekty z aukcji 2019 i 2020, których potencjał szacuje się na 2,3 GW.

oze2

Wśród projektów z wydanymi warunkami przyłączenia prym wiodą te o mocy około 1 MW. Pojawia się jednak coraz więcej dużych farm PV. Dotychczas warunki przyłączenia do sieci otrzymało 466 projektów fotowoltaicznych o mocy przyłączeniowej powyżej 1 MW, o łącznej mocy ponad 3 GW. Na polskim rynku najchętniej rozwijane są jednak duże projekty PV z zakresu mocy 5–50 MW. Wykres przedstawia łączną moc wydanych warunków przyłączenia w podziale na dane zakresy mocy w 2020 r. oraz przed 2020 r. Tak duża aktywność deweloperska świadczy o ciągle niesłabnącym dynamicznym rozwoju rynku fotowoltaicznego w Polsce.

W ubiegłym roku w Polsce obserwowaliśmy boom na instalacje prosumenckie. Biorąc pod uwagę liczbę wydawanych warunków przyłączenia dla farm PV oraz fakt, że w ostatniej aukcji OZE w małym koszyku nadpodaż projektów była dwukrotna, można wnioskować, że 2021 r. przyniesie bardzo duży rozwój w segmencie farm PV w Polsce. Nie tylko, jak to było do tej pory, farm o mocy 1 MW, ale również wielkoskalowych farm PV o mocy kilkudziesięciu MW.

 

Źródło: ieo.pl