Breaking news
ENERGA-OPERATOR rozstrzygnęła postępowanie zakupowe obejmujące dostawy blisko 0,5 mln liczników zdalnego odczytu. Montaż liczników rozpocznie się w 2022 roku.

Transformacja energetyczna to proces, którego nie da się już zahamować i musimy zwiększać stosunek OZE w całym miksie energetycznym. Do tej pory zamontowaliśmy aż 180 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 60 MW – podkreśla Marcin Pieczora, Prezes Zarządu Sunday Polska Sp. z o.o.

 

Marcin Pieczora

Marcin Pieczora, Prezes Zarządu Sunday Polska Sp. z o.o.

Rozmawiała: Izabela Żylińska

 

Już od kilku lat zasilają Państwo polskie gospodarstwa zieloną energią z fotowoltaiki. Jak wg Pana, patrząc z perspektywy prawie 6 lat, zmieniło się podejście klientów do tego typu instalacji? Co było najważniejszym argumentem „za” PV?

W ostatnich latach faktycznie obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi i jednocześnie zmianą podejścia do nich klientów. Jest to związane z kilkoma czynnikami. Po pierwsze zdecydowanie zwiększyła się świadomość ekologiczna Polaków, po drugie – świadomość korzyści, jakie daje fotowoltaika. Mam tu na myśli przede wszystkim: oszczędność pieniędzy, niezależność finansową od podwyżek prądu, gwarancję stałych jego dostaw oraz oczywiście: czystsze powietrze. W tym czasie wiele mówiło się o zmianach klimatycznych. Ludzie widzą już, że powodzie, susze czy smog stanowią realny problem. Wiedza ta jeszcze bardziej zachęca do zainteresowania się zieloną energią.

W popularyzacji fotowoltaiki ogromne znaczenie mają też rekomendacje użytkowników przedstawiane w mediach społecznościowych czy w prywatnych rozmowach. Ludzie, mając potwierdzenie z „pierwszej ręki”, że technologia ta rzeczywiście działa, a sąsiedzi, rodzina czy przyjaciele naprawdę dzięki niej oszczędzają, ufają zebranym w ten sposób opiniom bardziej, niż zapewnieniom producentów czy reklamom.

Nie zapominajmy, że jednym z najbardziej kluczowych czynników, które spopularyzowały fotowoltaikę i znacząco wpłynęły na jej rozwój, były dotacje w ramach programów „Czyste Powietrze” czy zakończona w grudniu 2020 roku edycja programu „Mój prąd”. Realne kwoty dofinansowań, a także możliwość odliczenia tych inwestycji od podatku sprawiły, że Polacy byli jeszcze bardziej zmotywowani do skorzystania z PV. Jak podają Polskie Sieci Energetyczne , moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce w 2020 roku wzrosła aż o 156,2 proc. w stosunku do zeszłego roku i wynosi obecnie aż 2261,35 MW.

Ile do tej pory zainstalowali Państwo paneli fotowoltaicznych i jaką łącznie moc osiągnęły instalacje?

Do tej pory, jako Sunday Polska, zamontowaliśmy aż 180 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 60 MW. Zawarliśmy umowy z dziesięcioma tysiącami zadowolonych klientów, zarówno inwestorów indywidualnych, jak i mikroprzedsiębiorstw, firm MŚP oraz gospodarstw rolnych. Łączna wartość wszystkich zawartych przez nas umów opiewa na kwotę w wysokości 200 mln zł.

Instytut Energetyki Odnawialnej prognozuje, że w tym roku tempo wzrostu mikroinstalacji wyhamuje. Ma to być spowodowane wyczerpaniem środków w ramach dotacji „Mój Prąd”, o której Pan wcześniej wspomniał. Zapowiedziany nowy program nie będzie już adresowany tylko dla fotowoltaiki. Jak te zmiany wpłyną na działalność Państwa firmy?

Liczymy się z tym, że wstrzymywanie decyzji o uruchomieniu kolejnej edycji programu „Mój Prąd” wpłynie na mniejszą liczbę zleceń od klientów indywidualnych, jednak pamiętajmy, że transformacja energetyczna to proces, którego nie da się już zahamować i musimy zwiększać udział OZE w całym miksie energetycznym. Wprowadzona w tym roku opłata mocowa czy rosnąca popularność farm fotowoltaicznych z pewnością nakłoni wielu przedsiębiorców do skorzystania z instalacji fotowoltaicznych. Perspektywa podwyżek prądu w skali najbliższych 30 lat to ogromne obciążenie dla budżetów, dlatego nie mam wątpliwości, że firmy będą szukały rozwiązań chroniących je przed podwyżkami.

Jeżeli chodzi o działalność Sunday Polska, to naszym celem jest dalszy, dynamiczny rozwój. W 2021 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, skoncentrujemy się na kompleksowym wsparciu klienta w wykonaniu instalacji „pod klucz”, czyli od A do Z. Naszych klientów nie tylko wspieramy przy pozyskiwaniu preferencyjnego finansowania. Montujemy i uruchamiamy dla nich instalacje, a także zapewniamy serwis i opiekę posprzedażową.  Z naszymi klientami chcemy budować partnerskie relacje na lata i w związku z tym ogromną wagę przywiązujemy do wsparcia technicznego zrealizowanych już instalacji. Chcemy by klienci czuli, że się nimi opiekujemy i wiedzieli, że decydując się na współpracę z nami, nie znikniemy za rok czy za dwa i nie zostawimy ich z kwestią serwisowania czy wsparcia gwarancyjnego, którego udzielamy aż na 30 lat.

Jesteśmy stosunkowo młodą organizacją, rozwijamy się dynamicznie i jesteśmy dynamiczni, w tym sensie że możemy szybko i elastycznie reagować na potrzeby naszych klientów.

Sunday Polska to nie tylko fotowoltaika. Jakie jeszcze technologie w Państwa asortymencie znajdą klienci?

To prawda, generalnie stawiamy na nowoczesne technologie. W naszym asortymencie znajdują się także pompy ciepła, to bardzo oszczędne i ekologiczne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród klientów indywidualnych. Oferowane przez nas powietrzne pompy ciepła są urządzeniami wielofunkcyjnymi i mają najwyższe klasy energetyczne. Mogą być wykorzystywane do ogrzewania, chłodzenia budynków, a także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Jest to urządzenie bezpieczne dla użytkownika oraz bezobsługowe. Pompa ciepła zintegrowana z instalacją fotowoltaiczną stanowi świetne źródło ogrzewania. Jest także nie do pobicia, jeśli chodzi o koszty eksploatacji. Połączenie systemu grzewczego w oparciu o pompę ciepła z fotowoltaiką umożliwia 100% korzystanie z odnawialnych źródeł energii i całkowitą redukcję CO2. Klienci coraz chętniej modernizują swoje kotłownie, zastępując stare piece, tzw. „kopciuchy” - nowoczesnymi źródłami ciepła, jakimi są właśnie pompy ciepła. Dynamika wzrostu tego rozwiązania jest ściśle związana z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”. Masowe zastosowanie pomp ciepła w Polsce przyczyni się do likwidacji problemu niskiej emisji zanieczyszczeń powietrza. Pompy ciepła idealnie wpisują się w koncepcję efektywnej elektryfikacji systemów ogrzewania wspieraną przez Komisję Europejską.

Coraz częściej na rynku oferowane są zasobniki energii współpracujące z instalacją fotowoltaiczną. Czy Sunday Polska planuje włączyć do swojej oferty magazyny energii?

Pracujemy nad rozszerzeniem portfolio naszych produktów o magazyny energii. Planujemy wprowadzenie ich do oferty w perspektywie kilku, kilkunastu tygodni. Rozmawiamy z dostawcami, negocjujemy, tak aby wybrać najlepsze możliwe opcje. Co do zasady – oferowane przez nas „baterie” dobierane będą zgodnie z potrzebami klientów oraz wymaganiami ustawy. Całością instalacji zarządzać będą inteligentne sterowniki.

Serdecznie dziękuję za rozmowę.

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy ARTSMART Izabela Żylińska. Więcej w Regulaminie.