Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected].

Nowoczesna rozdzielnia hybrydowa będzie wspierać pierwszą w Chinach 66 kV morską farmę wiatrową w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla.

canvaNajnowsza hybrydowa rozdzielnia wysokiego napięcia Hitachi ABB Power Grids do zastosowań w morskiej energetyce wiatrowej (MEW) jest pierwszym w swoim rodzaju rozwiązaniem umożliwiającym pracę sieci między morskimi platformami wiatrowymi na wyższym poziomie napięcia. Morskie turbiny wiatrowe pracują zazwyczaj z mocą do 5 MW i napięciem 33 kV. Rosnące zapotrzebowanie na energię odnawialną doprowadziło jednak do zwiększania mocy wytwórczych, które obecnie wynoszą 14 MW, a do 2030 r. mają osiągnąć 20 MW.

Innowacyjne rozwiązanie Hitachi ABB Power Grids zostanie zainstalowane na pierwszej morskiej farmie wiatrowej o napięciu 66 kV w Chinach - Huadian Yuhuan Phase 1, aby zoptymalizować sieć energetyczną w delcie rzeki Jangcy. Producent dostarczy 22 urządzenia do firmy Dongfang Electric Wind Power Co. Ltd., producenta turbin wiatrowych w Chinach.

Chiny zmierzają w kierunku "energetycznej rewolucji", w której wykorzystane zostaną czystsze, wysokowydajne i cyfrowe technologie. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) przewiduje, że do 2024 r. kraj ten będzie odpowiadał za produkcję 40 proc. światowej energii odnawialnej.

Farma Huadian Yuhuan Phase 1, której ukończenie planowane jest na koniec 2021r., będzie dostarczać rocznie 770 GWh energii elektrycznej do zasilania około 240 tys. gospodarstw domowych w prowincji Zhejiang. Zmniejszy to zużycie paliw kopalnych, redukując emisję ok. 584 tys. ton dwutlenku węgla – równowartość rocznej emisji z ponad 12,6 tys. pojazdów osobowych.

Kompaktowa hybrydowa rozdzielnia została zaprojektowaną specjalnie do zastosowań w turbinach wiatrowych. Może być zainstalowana we wnętrzu turbiny wiatrowej i jest w stanie wytrzymać wibracje oraz gwałtowne ruchy w trudnych warunkach, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo operatorom farm wiatrowych. Rozdzielnia jest wyposażona w cyfrowy napęd silnikowy oraz szafę sterowniczą z wbudowanym inteligentnym systemem monitorowania i diagnostyki. Cyfrowe zabezpieczenia i przekaźniki sterujące zapewniają płynną integrację z systemami automatyki stacyjnej poprzez interfejs IEC 61850. Rozdzielnia oferuje monitorowanie w czasie rzeczywistym oraz proaktywne zarządzanie cyklem jej życia z możliwością zdalnej obsługi serwisowej.

 

Źródło: media.247.com.pl; fot. canva