Breaking news
Anna Moskwa nowym ministrem klimatu i środowiska

Wrzesień 2021 r., pomimo niespotykanego wcześniej skokowego wzrostu cen energii, był miesiącem powolnego spadku indeksów fotowoltaicznych nie tylko na polskim, ale i globalnym rynku.

 

Spadki

Indeks koniunktury krajowej branży fotowoltaicznej IEO_PV, notował powolny spadek, który na koniec września 2021 r. wyniósł 5,6% mniej niż miesiąc wcześniej w sierpniu br. Porównując jego wartość po trzecim kwartale względem początku roku, nastąpił również spadek o 16,5%. We wrześniu zmiany kapitalizacji spółek wchodzących w skład indeksu były niewielkie, wahania oscylowały w okolicach kilku procent na plus jak i minus.

 

Indeks MAC

Patrząc globalnie, indeks MAC końcem czerwca br. bardzo zbliżył się do poziomu indeksu polskiej branży fotowoltaicznej. Od tego czasu aż do września obecnie przedstawia podobny poziom zmian z niewielkimi odchyleniami, natomiast nadal jego wartość jest nieco niższa niż indeksu IEO_PV. We wrześniu wartość indeksu MAC spadła o 6,6% w stosunku do miesiąca poprzedniego, natomiast po trzecim kwartale 2021 roku spadek ten wynosi już niecałe 24%. Spadek globalnego trendu może wynikać ze wzrost cen surowców. Od początku sierpnia ceny krzemu wzrosły o około 300%, po tym jak jedna z głównych prowincji będąca producentem wprowadziła ograniczenia produkcyjne ze względu na zmniejszone dostawy energii. Porównanie indeksu IEO_PV na tle indeksów MAC i WIG energia, na tle całego roku, przedstawiono na wykresie poniżej.

 

duze 1

 

Indeks WIG-Energia

Bazowy indeks giełdowy WIG-Energia, w skład którego wchodzą największe firmy energetyczne, jak i cześć spółek zajmujących się zieloną energią, od połowy lipca zaczął wzrastać i wzrastał do połowy września. Natomiast na koniec września w porównaniu do sierpnia (m/m) wartość jego obniżyła się o 7,3%. WIG-Energia po trzecim kwartale br. wzrósł o 25,6% w stosunku do początku roku 2021. We wrześniu spółki fotowoltaiczne wchodzące w skład indeksu IEO_PV, odnotowały niewielkie zmiany wartości w porównaniu do sierpnia (m/m). Zmiany te oscylowały głównie w granicach kilku procent. Największy wzrost 14,7% zaliczyła spółka Novavis, następnie tylko 4% Grodno i trzecią spółką, której wartość wzrosła na przestrzeni ostatniego miesiąca jest 01Cyberaton (2,4%). Indeksy pozostałych 4 spółek „zaliczyły” niewielkie straty (m/m). SunEX zanotowała jedne z mniejszych spadków wartości w porównaniu z miesiącem poprzednim 2,9%.

Spadek wartości na poziomie 8,3% zanotowała spółka Photon Energy. Konsorcjum Photon Energy i RenCraft zrealizowało zlecenie od koszalińskiego przedsiębiorstwa wodociągowego na wybudowanie elektrowni PV o mocy 0,85 MW, która została w całości sfinansowana przez klienta. Spółka zależna Photon Energy Engineering Australia zrealizowała pierwszy w swoim portfelu hybrydowy projekt polegający na budowie farmy PV pracującej razem z bateryjnym magazynem energii. Inwestycja ta została zrealizowana na wyspie położonej miedzy Australią a Nową Zelandią. Podobną stratę 8,2% (m/m) „zaliczył” Columbus Energy, który przejął kolejne duże projekty o mocy 60 MW i 30 MW, oraz przejął 100% udziałów spółki realizującej projekt farmy PV o mocy 14 MW. Najmniejszy miesięczny spadek (1%) zanotował ML System, który oprócz swojej głównej działalności, jaką jest produkcją modułów i pilotażem w produkcji ogniw chce jeszcze w tym roku uruchomić produkcję szyb z powłoką kwantową Quantum Glass. Na rynek komercyjny wprowadzić ten produkt ma pomóc producent szyb koncern Pilkington.

 

Farmy fotowoltaiczne

Rynek farm fotowoltaicznych w Polsce zaczął się bardzo rozrastać i coraz więcej firm próbuje swoich sił w tym właśnie sektorze. Firmami z indeksu IEO_PV, które mają w swoim portfelu własne farmy PV i budują kolejna są: Columbus Energy, Photon Energy, 01Cyberaton, Novavis. Przyczyną tego rozwoju są aukcje OZE ogłaszane przez prezesa URE, które niewykluczone, że jeszcze w tym roku się odbędą, jako aukcje dodatkowe (po aukcjach czerwcowych) – Informację o prowadzonych rozmowach z Prezesem URE potwierdził podczas konferencji branżowej Wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Dzięki wygranym w aukcjach OZE wytwórca ma gwarancję sprzedaży energii elektrycznej po stałej cenie przez 15 lat.

Więcej informacji wraz z prognozą rozwoju fotowoltaiki w Polsce w tym farm PV do 2025 roku znajduje się w corocznym raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, który od maja jest dostępny na stronie instytutu.

 

Źródło: ieo.pl