Breaking news
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z PORTALEM Smart-Grids.pl W 2023 R. WIĘCEJ INFORMACJI: [email protected].

Na koniec 2019 r. było to prawie 1,5 GW. Oznacza to wzrost r/r o ponad 150%. Największy przyrost zaobserowano w obszarze mikroinstalacji, czyli u prosumentów. Prosumenci indywidualni i biznesowi stanowią prawie 80% całego rynku fotowoltaicznego.

freepik_jcompWg analiz IEO w 2021 r. układ sił na rynku PV zmieni się. Tempo wzrostu mikroinstalacji wyhamuje, ponieważ dotychczasowy program dotacji „Mój Prąd” uległ wyczerpaniu, a zapowiedziany nowy nie będzie już adresowany tylko dla fotowoltaiki. Tworzą się jednak nowe perspektywy. W 2021 r. kończy się czas na wybudowanie 1,2 GW farm fotowoltaicznych, które wygrały aukcje OZE w 2018 i 2019 r. W wyniku rozstrzygnięcia kolejnych aukcji OZE w 2020 r. może powstać łącznie ponad 1,56 GW nowych mocy fotowoltaicznych w elektrowniach rzędu 1 MW i większych, co daje dobrą perspektywę na inwestycje w latach 2021/2022.

We wspomnianych aukcjach wygrało 12 spółek wchodzących do grupy kapitałowej Columbus – notowanego na New Connect. Akcje Columbusa w grudniu początkowo notowały spadek, aby znowu wzrosnąć w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Podobnie sytuacja przedstawia się w spółkach Novavis, Grodno, Sunex i ML System – początkowy spadek, wzrost w końcówce grudnia 2020 r. Mogło to być związane z faktem zawarcia przez ML System umowy o wartości 13,7 mln zł netto na m.in. dostarczenie i zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na dachach zabytkowych budynków szkoły muzycznej.

Spółka 01Cyberaton rozszerza działalność na pompy ciepła, podpisując umowę o współpracy z niemiecką firmą oraz kontynuuje działalność w fotowoltaice, realizując inwestycje farm PV. Spółka Photon Energy 5 stycznia br. zadebiutowała na parkiecie głównym warszawskiej giełdy, od razu notując wzrost.

Energetyczny indeks giełdowy WIG-Energia w okolicach świąt Bożego Narodzenia także zanotował zwyżkę, która utrzymuje się także na początku stycznia 2021 r. Indeks fotowoltaiczny w tym okresie zachowuje się bardzo podobnie. Może to być oznaka tego, że inwestorzy w końcówce trudnego, naznaczonego pandemią 2020 r. w nadziei na nowy lepszy rok i odbicie w gospodarce chętniej inwestują na giełdzie.

 

Źródło: ieo.pl; fot.: freepik / jcomp