Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

W dniach 22-23 września 2011 r. w Miedzeszynie odbyło się XVII Forum Teleinformatyki „Cyfrowa Europa wyzwaniem dla polskiej prezydencji w UE” pod patronatem prezesa URE. Jedną z głównych prezentacji podczas II Sesji Forum wygłosił dr Tomasz Kowalak, Dyrektor Departamentu Taryf w URE. Temat wystąpienia Szefa DTA to „Elektroenergetyczne sieci inteligentne w agendzie cyfrowej Europy”.

W punkcie 2.7 Komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów - Europejska agenda cyfrowa, z 19 maja 2010 r. - KOM(2010)245 wersja ostateczna, podkreślono korzyści jakie dla społeczeństwa Unii Europejskiej wynikają z rozwoju technologii ICT oraz inteligentnych sieci. Najważniejsze z nich to m.in. oszczędności w zużyciu energii, wprowadzenie na szeroką skalę systemów pomiaru energii, energooszczędnych budynków, inteligentnych systemów transportowych.

Zdaniem Komisji, inteligentne sieci są niezbędne do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Na przykład do 70% zużycia energii elektrycznej można zaoszczędzić tylko dzięki wykorzystaniu połączenia zaawansowanej technologii znanej jako oświetlenie półprzewodnikowe (Solid State Lighting) z inteligentnymi systemami zarządzania oświetleniem.

Dyrektor Tomasz Kowalak podkreślił, że infrastruktura Smart Grid może być z powodzeniem wykorzystana do realizacji (wspierania) kolejnych, wymienianych w Agendzie usług około - i pozaenergetycznych, takich jak poprawa efektywności transportu oraz zapewnienie integracji osób niepełnosprawnych.

Smart Grids stwarza dodatkowe zapotrzebowanie na dostęp do wysokowydajnych i niezawodnych kanałów komunikacji i jest stymulatorem rozwoju Internetu szerokopasmowego - definiuje kolejny cel uzasadniający jego wdrażanie.

Dyrektor Kowalak zwrócił uwagę, na współzależności obecne w idei elektroenergetycznej sieci inteligentnej (Smart Grid) i Agendzie Cyfrowej. Smart Grids mają oparcie w Agendzie cyfrowej, a jednocześnie uzupełniają i wspierają program cyfryzacji kontynentu. Dodatkowo w przypadku Polski ma miejsce jednoczesna stymulacja dla rozwoju Smart Grid, tak ze strony specyficznych uwarunkowań energetycznych jak i ogólnych wymagań na rzecz cyfryzacji gospodarki i otoczenia człowieka. Warto przypomnieć, że Smart Grids stwarza dodatkowe zapotrzebowanie na dostęp do wysokowydajnych i niezawodnych kanałów komunikacji i jest stymulatorem rozwoju Internetu szerokopasmowego.

Dr Tomasz Kowalak przedstawiając działania regulatora w obszarze implementacji SG, nawiązał m.in. do wypracowanego w 2011 r. stanowiska w sprawie AMI. W opinii szefa DTA presja czasu ze strony uwarunkowań energetycznych nie pozwala czekać z wdrażaniem rozwiązań Smart Grid na realizację upowszechnienia się dostępu do szybkiego Internetu. Należy zatem oczekiwać, że przynajmniej w okresie przejściowym będą - w zakresie komunikacji na rzecz Smart Grid - współistnieć rozwiązania dedykowane i oparte na Internecie.

 

Prezentacja dr Tomasza Kowalaka „Elektroenergetyczne sieci inteligentne w agendzie cyfrowej Europy”