Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

MY-SOFT to polska spółka, która wykonała już kilkadziesiąt magazynów energii. O działaniach firmy i jej doświadczeniach, z Krzysztofem Strukowiczem, Prezesem Zarządu MY-SOFT Sp. z o.o., rozmawiała Izabela Żylińska.

 

Kiedy pierwszy raz MY-SOFT Sp. z o.o. rozpoczęła pracę z magazynami energii? Dlaczego dołączyli Państwo do swojego portfolio takie rozwiązanie?

Pierwsze prace nad magazynami energii firma MY-SOFT Sp. z o.o. rozpoczęła już w 2013 roku. Wtedy rozpoczęliśmy nasze starania o uzyskanie patentu pt. „Sposób i układ magazynowania energii elektrycznej na potrzeby trakcji prądu stałego na liniach kolejowych”.

Magazynowanie energii w nowoczesnej energetyce staje się jedną z kluczowych technologii, która stanowić będzie wkrótce jeden z filarów jej rozwoju. Znane od lat różnorakie metody magazynowania energii wielokrotnie pokazały korzyści wynikające z możliwości jej gromadzenia. W XXI wieku obserwujemy bardzo widoczny postęp w stosowaniu systemów magazynowania w inteligentnej sieci elektroenergetycznej, w której znajdują się nieodnawialne i odnawialne źródła energii. Systemy magazynowania energii wykorzystywane są w celu redukcji kosztów, poprawy niezawodności sieci elektroenergetycznej, poprawy jakości energii. W sytuacji coraz większego udziału generacji ze źródeł odnawialnych magazyny energii potrafią rozwiązać kilka problemów wynikających z występowaniem perturbacji z poziomem mocy dostępnych w systemie energetycznym. Odnawialne źródła energii są bezpośrednio lub pośrednio związane ze zwiększającą się rolą magazynów energii.

Intensywny rozwój inteligentnych sieci elektrycznych pozwala na pełne zintegrowanie systemów wytwarzania, magazynowania i odbioru energii w celu zwiększenia efektywności energetycznej na każdym poziomie począwszy od pojedynczego odbiorcy, firmy, społeczności lokalne, a na systemie ogólnokrajowym kończąc. Dlatego też, wychodząc naprzeciw rozwojowi rynku energetycznego, chcemy prezentować różne rodzaje systemów magazynowania energii oraz różne możliwości ich zastosowania.

We wrześniu 2016 r. w Pucku został oficjalnie uruchomiony pierwszy w Polsce Lokalny Obszar Bilansowania (LOB) dla ENERGA-Operator oparty o system magazynowania energii. Jaką rolę odegrała Państwa firma i jakie doświadczenia wyniosła z tego projektu?

System magazynowania energii w Pucku jest to pierwszy magazyn wyprodukowany w Polsce o tak dużej mocy i pojemności (750 kW i 2 MWh). W projekcie tym firma MY-SOFT była odpowiedzialna za układ bateryjny realizujący magazynowanie energii. Zastosowaliśmy naszej produkcji układy nadzoru baterii BMS – Battery Management System, który stał się podstawą przy kolejnych realizacjach związanych z magazynowaniem energii. Dzięki doświadczeniu zdobytemu przy realizacji tego systemu mogliśmy wdrożyć kolejne rozwiązania magazynowania energii i staliśmy się liderem na rynku polskim w tej dziedzinie.

Ile łącznie magazynów energii wykonało Państwa przedsiębiorstwo?

Wykonaliśmy kilkadziesiąt magazynów energii o mocach w zakresie od 5 do 10 kWh i napięciu 24–48 V do autonomicznych układów zasilania opartych o odnawialne źródła zasilania oraz magazyn dla sieci trakcyjnej na napięcie 2000 V oparty o technologię litowo-jonową i zaprojektowany oraz wykonany przez nas system kontrolno-pomiarowy  magazynów energii, kontrolujący pomiar napięć, temperatur, zdalną i lokalną transmisję sygnałów.

Jesteśmy w trakcie realizacji magazynu energii do podparcia sieci trakcyjnej tramwajowej o mocy 1 MW i pojemności 320 kWh oraz magazynu dla sieci energetyki zawodowej o mocy 0,5 MW i pojemności 0,5 MWh.

Po podpisaniu umowy o współpracy z firmą Impact Clean Power Technology realizujemy również magazyny energii w oparciu o zaawansowaną technologię litowo-tytanową.

Odbiorcami magazynów energii przez nas produkowanych były dotychczas firmy polskie.

Do kogo kierują Państwo ofertę modułowego magazynu energii?

Modułowe magazyny energii to technologia stosunkowo kosztowna, dlatego też naszą ofertę kierujemy głównie do operatorów energetycznych i dużych przedsiębiorstw.

Wszędzie tam, gdzie występuje duże zróżnicowanie poboru (przepływu) energii, co powoduje wahania parametrów sieci energetycznej oraz tam gdzie zależy nam na gwarancji zasilania uzasadnionym jest stosowanie magazynów energii.

Naszą ofertę kierujemy zarówno do użytkowników sieci przemiennej, ale również, a może nawet w szczególności, dla użytkowników sieci stałoprądowej wszelkiego rodzaju trakcji (tramwajowej, kolejowej, trolejbusowej), w której naszym zdaniem jest najwięcej korzyści przy stosowaniu magazynów energii (rekuperacja, stabilizacja napięcia, obniżenie mocy szczytowej, obniżenie mocy zamówionej i gwarancja zasilania).

Bardzo często o budowie magazynu energii decyduje jego koszt. Jaki jest średni koszt takiego rozwiązania i od czego on zależy? Czy rozpatrywanie inwestycji w tego typu rozwiązania jedynie poprzez pryzmat kosztów jest zasadne?

Koszt inwestycji w magazyn energii zależy od wielu czynników. Podstawowy z nich to parametry magazynu takie, jak pojemność i moc. Istotne jest jednak również przeznaczenie magazynu i sposób jego eksploatacji, co wiąże się z doborem odpowiedniej technologii bateryjnej, w której należy wykonać magazyn. Każdy projekt należy traktować indywidualnie. Należy szukać takich obszarów zastosowania magazynów energii, w których występuje szeroki wachlarz korzyści płynący z ich zastosowania. Dopiero w takiej sytuacji i przy doborze odpowiedniej technologii inwestycje w magazynowanie energii będą rentowne i przyniosą korzyści inwestorowi.

Dziękuję za rozmowę.

 

© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.