Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Qumak S.A., jako generalny wykonawca i lider konsorcjum, poinformował o podpisaniu umowy ze spółką Energa-Operator SA na dostarczenie systemu magazynowania energii elektrycznej. Jest to pierwszy w Polsce tego typu magazyn działający w Lokalnym Obszarze Bilansowania (LOB). Na realizację projektu konsorcjum firm Qumak, My-Soft, Commener i Trakcja TRKiI ma 22 tygodni. Wartość kontraktu wynosi 8 276 670,00 zł brutto.

smart-grids.plW ramach kontraktu największy polski integrator technologiczny dostarczy, zamontuje i uruchomi system magazynowania energii elektrycznej o mocy nominalnej nie mniejszej niż 750kW w obu kierunkach pracy i pojemności nie mniejszej niż 1500kWh. Dodatkowo zapewni wsparcie techniczne (szczególnie w zakresie przyłączania magazynu energii do systemu elektroenergetycznego spółki Energa-Operator) oraz udzieli gwarancji w ciągu 18 miesięcy od oddania systemu do użytku.

Głównym zadaniem magazynu energii elektrycznej jest gromadzenie energii i wykorzystywanie jej do bilansowania systemu energetycznego oraz poprawy jakości energii elektrycznej. Magazyn energii jest jednym z kluczowych elementów budowy nowoczesnych, inteligentnych sieci Smart Grid.

- Rynek energii elektrycznej ewoluuje, a magazynowanie energii to najszybciej rozwijający się i odgrywający coraz większą rolę element tej ewolucji. Magazyn tej wielkości jest pierwszym budowanym w Polsce. Cieszymy się, że jako Qumak bierzemy udział w tak innowacyjnym projekcie i wierzymy, że doświadczenie zdobyte we współpracy z Energa-Operator będziemy mogli wykorzystać w projektach w całej Polsce – wyjaśnia Wojciech Strusiński, Wiceprezes ds. Sprzedaży w Qumak S.A.

Środki na dofinansowanie przedsięwzięcia spółka Energa-Operator pozyskała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Celem programu GEKON jest zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki poprzez rozwój nowoczesnych technologii proekologicznych. Projekt dostarczenia magazynu energii realizowany jest w formule badawczo-wdrożeniowej, która umożliwia Zamawiającemu w pierwszej kolejności przetestowanie produktu, a następnie jego implementację zgodnie z potrzebami biznesowymi.

Konsorcjum, na czele z firmą Qumak, na wykonanie prac ma 22 tygodnie od daty podpisania umowy.