Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

8 maja 2018 r. odbyło się wydarzenie w ramach projektu Startupy w Pałacu: KOOPERACJA, którego tematem przewodnim była współpraca korporacji ze startupami. W spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą uczestniczyli członkowie zarządów i kadra odpowiedzialna za obszar innowacji z ponad 30 firm prywatnych i spółek skarbu państwa oraz przedstawiciele 65 startupów. Wśród nich znalazły się GRADIS, BIN-e oraz MarCelLi: startupy związane z energią i czystymi technologiami, wspierane przez EIT InnoEnergy – fundusz inwestujący w rozwiązania cleantech, mobility i smart.

- Zaproszenie do udziału w spotkaniu było wyróżnieniem i nagrodą za naszą pracę. Poprzez wiedzę, finansowanie i sieć kontaktów wspieramy wejście naszych partnerów na rynki międzynarodowe. Działamy w 40 krajach, współpracując z ponad 300 partnerami – największymi koncernami przemysłowymi, wiodącymi ośrodkami badawczymi i akademickimi oraz innowacyjnymi przedsiębiorcami, inwestując co roku ponad 100 mln euro – tłumaczy Jakub Miler, prezes EIT InnoEnergy Central Europe.

W ciągu siedmiu lat EIT InnoEnergy zainwestowało w projekty o wartości dwóch mld euro, a dzięki wsparciu funduszu na rynek trafiło 80 produktów. GRADIS, BIN-e oraz MarCelLi, które wzięły udział w spotkaniu w Pałacu Prezydenckim proponują innowacyjne technologie, pozyskują ogromne środki na rozwój inwestycji i wprowadzają produkty na rynek polski i rynki zagraniczne. Nagradzany w wielu prestiżowych konkursach GRADIS proponuje oprogramowanie pozwalające na ekspresowe projektowanie i optymalizację oświetlenia ulicznego. Platforma wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, które zapewniają dostosowane do użytkownika zarządzanie oświetleniem zewnętrznym, generującym łącznie oszczędność powyżej 70%.

- Dzięki rozwiązaniu GRADIS, zaprojektowanie wielokryterialnego i wieloparametrowego systemu, składającego się z tysiąca punktów świetlnych może trwać 20 minut, podczas gdy przy tradycyjnym projektowaniu zajmuje to kilka dni lub tygodni – mówi Kamila Kotulska z GRADIS.

BIN-e to inteligentny kosz na śmieci, który sam rozpoznaje i sortuje odpady komunalne. Zespół w ostatnim czasie pozyskał kolejnego inwestora (inwestycja warta 500 tys. euro), a także zakontraktował ponad 100 urządzeń dla wiodącej firmy recyclingowej w Polsce.

- Inicjatywa Pana Prezydenta to dobry kierunek. Współpraca startupów z korporacjami jest złożonym tematem, ale sytuacja ulega poprawie. Spotkanie w Pałacu było doskonałą okazją do rozmów z partnerami, inwestorami i - mamy nadzieję - również nowymi klientami – komentuje prezes BIN-e, Jakub Luboński.

Jak dodaje twórca BIN-e niebawem należy spodziewać się kolejnych informacji związanych z pierwszymi instalacjami produktu w najlepszych biurach Europy Centralnej.

MarCelLi Adv Tech pracuje nad wdrożeniem do produkcji w pełni polskiej i opatentowanej technologii nanokompozytowego materiału katodowego, pozwalającej produkować bezpieczne i trwałe akumulatory litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych oraz magazynów energii.

- Ekologiczna technologia nie wykorzystuje drogich związków kobaltu i może być w pełni realizowana w oparciu polskie surowce, zapewniając strategiczną ciągłość dostaw akumulatorów litowo-jonowych dla polskiej gospodarki w obszarze elektromobilności – twierdzi prezes spółki, Marcin Molenda.

Startupy w Pałacu to wspólny projekt Kancelarii Prezydenta RP i Fundacji Startup Poland, którego celem jest wsparcie innowacyjnych polskich firm w poszukiwaniu możliwości rozwoju, inwestorów, partnerów biznesowych i nowych rynków zbytu. Podczas spotkania na scenie zaprezentowało się 5 polskich firm (m.in. PGNiG i PKO BP), które przedstawiły swoje dotychczasowe doświadczenia i oczekiwania wobec przyszłej współpracy ze startupami. 

Jedną z możliwości nawiązania współpracy z EIT InnoEnergy jest konkurs PowerUp! - skierowany do startupów z 24 krajów Europy Środkowo – Wschodniej zajmujących się rozwiązaniami z zakresu energii, cleantech czy smart. To największy taki konkurs w naszym regionie, a do tegorocznej edycji zgłosiło się 299 zespołów. Wielki Finał 2018, w którym zwycięzcy kilkunastu finałów krajowych powalczą o 30 tys. Euro w gotówce i inwestycje o wartości 150 tys. Euro odbędzie się w czerwcu w Pradze.

Źródło: prowly.com