Breaking news
Zapraszamy do współpracy w 2024 r.! Po więcej informacji skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]

Wdrażanie inteligentnego opomiarowania energii elektrycznej u odbiorców indywidualnych w Polsce spowolniło kilka lat temu. Wiele osób zastanawia się, czy zdążymy z roll-outem, a jeśli nie, to jakiej wysokości kary nałożone na nasz kraj, będą musieli zapłacić Polacy? Poprosiliśmy Komisję Europejską o stanowisko w tym temacie.

Izabela Żylińska, Smart Grids Polska

Dziś do naszej redakcji wpłynęła odpowiedź od Biura Prasowego Komisji Europejskiej. Wskazano w niej, że KE regularnie publikuje sprawozdania z postępów w zakresie wdrażania inteligentnych liczników w państwach członkowskich. Według ostatniego z nich Polska zgłosiła pozytywną analizę kosztów i korzyści (CBA) w zakresie wdrażania inteligentnych systemów pomiarowych i opracowywała plany wdrożenia do końca 2020 r. inteligentnych liczników u 80-proc. odbiorców indywidualnych, czego wyraźnie domagała się dyrektywa 2009/72/WE. Pokazano to w tabeli 2 (zamieszczonej poniżej) znajdującej na str. 9 w raporcie porównawczym, który można pobrać z linku: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:52014SC0189&from=EN).

tabela KE

Obecnie przygotowywany jest nowy benchmarking do wdrożenia, który będzie zawierał nowe dane liczbowe dla wszystkich państw członkowskich. Biuro Prasowe KE podkreśliło, że na tym etapie przedwczesne i spekulacyjne jest mówienie o naruszeniach, jakich miałaby w przyszłości dopuścić się Polska, nie realizując założeń dyrektywy 2009/72/WE. Zważywszy, że zmieniona dyrektywa jest obecnie przedmiotem negocjacji między współprawodawcami. Wniosek dotyczący zmiany dyrektywy 2009/72/WE jest częścią dużego pakietu legislacyjnego "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków" od listopada 2016 r . Więcej na ten temat pisaliśmy tu: http://smart-grids.pl/aktualnosci/2398-czysta-energia-dla-wszystkich-europejczyk%C3%B3w.html.

Powyższe stanowisko, jakie otrzymała redakcja smart-grids.pl, wskazuje, że jeszcze nic nie jest przesądzone w kwestii realizacji przez Polskę planów narzuconych przez Unię Europejską, dotyczących implementacji inteligentnego opomiarowania u klientów indywidualnych. W związku z tym należałoby się powstrzymać od jakichkolwiek spekulacji do dnia podania ostatecznego kształtu nowej wersji dyrektywy 2009/72/WE.

Warto w tym miejscu przedstawić jeszcze jedną tabelę z raportu porównawczego, jaki został opublikowany w czerwcu 2014 r. Pokazano w niej liczbę inteligentnych systemów pomiarowych energii elektrycznej, które należy zainstalować w poszczególnych państwach członkowskich realizujących wprowadzanie na dużą skalę (obejmujących co najmniej 80 proc. konsumentów do końca 2020 r.). Z danych udostępnianych przez polskich OSD wynika, że jedynie kilkanaście procent odbiorców energii elektrycznej ma zainstalowane liczniki Smart. Stanowi to około miliona urządzeń pomiarowych. Dla porównania Estonia ma już wymienionych ponad 97 proc. liczników.

tabela2 KE